UX Efsanesi #19: “İnternet sitesini tasarlamak için içeriğe ihtiyacınız yoktur.”

UX Efsanesi #19: “İnternet sitesini tasarlamak için içeriğe ihtiyacınız yoktur.”

Birçok tasarımcı wireframe’leri ve comp’ları “lorem ipsum” içeriği ile oluşturur. “Lorem ipsum” kullanmak, estetik olarak hoş ancak gerçekçi olmayan bir tasarım ile sonuçlanır. Daha kötüsü, içerik ikincil öncelikteymiş gibi bir izlenim yaratır.

Aslında ziyaretçiler tasarım değil içerik için gelirler. Kullanıcı arayüzü tasarımında açık ara en önemli öğe içeriktir. Basit yapılı ancak kaliteli içeriğe sahip bir web sitesi, kullanılabilirlik testlerinde güzel düzenlenmiş ancak vasat metinli bir sayfadan daha iyi performans gösterir.

Şu anda UX Efsaneleri serisinin 20. içeriğini okuyorsun.

Serideki diğer 35 içeriğe göz atmayı unutma!

18. UX Efsanesi #17: “Ana sayfa en önemli sayfanızdır.”
19. UX Efsanesi #18: “Flash kötüdür.”
20. UX Efsanesi #19: “İnternet sitesini tasarlamak için içeriğe ihtiyacınız yoktur.”
21. UX Efsanesi #20: “Eğer Amazon için uygunsa, sizin için de uygundur.”
22. UX Efsanesi #21: “İnsanlar ne istediklerini size söyleyebilirler.”

Tasarımınızı neden gerçek içeriğe dayandırmalısınız?

 • Tasarımcı Luke Wroblewski, “Web tasarım sürecinde sahte içerik ve bilgi kullanmak, ürünlerde gerçekçi olmayan vaatler ve potansiyel olarak ciddi tasarım hataları ile sonuçlanabilir” diyor. Aynı zamanda bu tasarımlara, asıl içerik eklendiğinde genellikle birçok hata ile karşılaşıldığını belirtiyor. – Lorem Ipsum’un Ölümü
 • İçerik uzmanı Kristina Halvorson, bir röportajında, tasarım kararlarının içerik tarafından yönlendirilmesi gerektiğini ve tüm düzenin içeriği destekleyecek şekilde kurulması gerektiğini savunur.
 • Getting Real adlı kitaplarında 37signals’ın web uzmanları sahte içeriğin tehlikeli olabileceğini açıklıyor ve “lorem ipsum kopyanın görüntülenmesini değiştiriyor. Metin tabanlı içeriği, görsel tasarım öğesine, yani metnin şekline indirgiyor ve olması gerekeni, yani birinin gireceği veya okuyacağı önemli bilgiyi gözden kaçırıyor” diyor – Use real words
 • Getting Real’dan bir başka alıntı: ”Metin yazarlığı arayüz tasarımının ta kendisidir. En iyi arayüzler, içeriği kuvvetli olanlardır. Her bir pikselin, ikonun, yazı tipinin önemli olduğuna inanıyorsanız her bir harfin de önemli olduğuna inanmalısınız.”  – Copywriting is Interface Design
 • Jakob Nielsen metin yazarlığının önemi ile ilgili yapmış olduğu paylaşımında “Metin, bir kullanıcı arayüzüdür” der. – Twitter Postings: Iterative Design.
 • “İçerik, tasarımdan önce gelir. İçerik yokken tasarım tasarım değildir, süslemedir.” der, web tasarımcısı ve yazar Jeffrey Zeldman.
 • Tasarım yaklaşımınızı “lorem ipsum”dan gerçek içeriğe nasıl değiştireceğiniz üzerine pratik tavsiyeler ile detaylandırılmış bir makale: Lorem Ipsum is Killing Your Designs ve The Importance of Copywriting in Web Design.
 • Unutmayın ki lorem ipsum ile ilerleyen işler felaketle sonuçlanabilir.
 • Lorem ipsum kullanmak için olabilecek tek mümkün bahane gangsta lorem ipsum generator kullanmaktır.

 

100$ indirim fırsatı! Springboard UX Design kurs programı 100$ indirimli! İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Zoltán Kollin

 

  Bugün ilk makalen bizdendi.

  Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
  Giriş Yap Ücretsiz kaydol

  Benzer Yazılar

  SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
  Nitelikli kahve tasarlanabilir mi? kronotrop-ozgun-sarisoy

  Nitelikli kahve tasarlanabilir mi?

  Gizle
  KEŞFETMEYE DEVAM ET
  Start-up gerçekleri: Az adam, çok iş, ama nasıl?

  Start-up gerçekleri: Az adam, çok iş, ama nasıl?

  Gizle