UX Efsanesi #2: “Tüm sayfalara en fazla 3 tıkla ulaşabilmelisin.”

UX Efsanesi #2: “Tüm sayfalara en fazla 3 tıkla ulaşabilmelisin.”

Kullanılabilirlik testleri uzun süreler boyunca “3-tık kuralı” adıyla anılan önyargılar ile mücadele etti. Aslında kullanıcılar, bilinenin aksine, sitenizde aradıkları bilgiye 3 tıkla ulaşamazlar ise sitenizi terk etmiyorlar. Gerçekte gerekli tıklama sayısı ne kullanıcı memnuniyetini ne de başarını etkiliyor. Az tıkla hedefe ulaşmanın kullanıcıları mutlu ettiği bir gerçek olsa da bu durumun “hızlı” gerçekleşmesi beklenmiyor.

Asıl önemli olan, kullanıcının siteniz içerisinde yolunu kolaylıkla bulabilmesi ve bu yolda ilerlerken kendisine yardımcı olacak bilgiye daima yakın olduğunu hissetmesidir. Eğer ki bu sayede, kullanıcıya kaç kez tıkladığını düşündürtmemeyi başarabiliyorsanız, inanın, o da tıklama sayısını umursamayacaktır.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 745 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 48 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.
 • Emre Aktaş

  Merhaba,

  Makale serinizi bu gün okumaya başladım, aktardığınız bilgiler için teşekkür ederim emeğinize sağlık, makale detay sayfasında bi sonraki yada önceki makaleye geçiş bulunmamaktadır, tekrar listeye gelip oradan diğer makaleye geçiş yapıyorum, bunu geri bildirim yapmak istedim.

  İyi çalışmlar.

 • SHERPA
  SHERPA

  Merhaba Emre,

  UX Efsaneleri yazı dizimizle ilgilendiğiniz ve önerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederiz. Ne yazık ki blog alt yapımızda henüz böyle bir özellik bulunmuyor ama sunduğumuz deneyimi 2016’da birçok yenilikle iyileştirmeyi planlıyoruz. Bunu en iyi ve en doğru şekilde yapabilmek için okuyucularımızın değerli görüşlerini alabilmek amacıyla bir anket yayınladık. Sizin görüşlerinizi de almayı çok isteriz. Anketimize şu linkten ulaşabilirsiniz: http://ow.ly/WHeeQ

  UX Efsaneleri içeriklerinin tümüne tek seferde ulaşmak isterseniz, bütün UX Efsaneleri içeriklerini derlediğimiz UX Efsaneleri e-kitabını ise şu linkten indirebilirsiniz: https://sherpablog2.wpengine.com/ux-efsaneleri-e-kitabi/

  Katkılarınız için teşekkür ediyor, iyi okumalar diliyoruz.

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
UX ve Growth hacking: Bir aşk hikayesi

UX ve Growth hacking: Bir aşk hikayesi

Gizle