Makaleler

UX Efsanesi #2: “Tüm sayfalara en fazla 3 tıkla ulaşabilmelisin.”

Kullanılabilirlik testleri uzun süreler boyunca “3-tık kuralı” adıyla anılan önyargılar ile mücadele etti. Aslında kullanıcılar, bilinenin aksine, sitenizde aradıkları bilgiye 3 tıkla ulaşamazlar ise sitenizi terk etmiyorlar.

Selen Şentürk 13 Ocak 2015

Kullanılabilirlik testleri uzun süreler boyunca “3-tık kuralı” adıyla anılan önyargılar ile mücadele etti. Aslında kullanıcılar, bilinenin aksine, sitenizde aradıkları bilgiye 3 tıkla ulaşamazlar ise sitenizi terk etmiyorlar. Gerçekte gerekli tıklama sayısı ne kullanıcı memnuniyetini ne de başarını etkiliyor. Az tıkla hedefe ulaşmanın kullanıcıları mutlu ettiği bir gerçek olsa da bu durumun “hızlı” gerçekleşmesi beklenmiyor.

Asıl önemli olan, kullanıcının siteniz içerisinde yolunu kolaylıkla bulabilmesi ve bu yolda ilerlerken kendisine yardımcı olacak bilgiye daima yakın olduğunu hissetmesidir. Eğer ki bu sayede, kullanıcıya kaç kez tıkladığını düşündürtmemeyi başarabiliyorsanız, inanın, o da tıklama sayısını umursamayacaktır.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
 • Emre Aktaş

  Merhaba,

  Makale serinizi bu gün okumaya başladım, aktardığınız bilgiler için teşekkür ederim emeğinize sağlık, makale detay sayfasında bi sonraki yada önceki makaleye geçiş bulunmamaktadır, tekrar listeye gelip oradan diğer makaleye geçiş yapıyorum, bunu geri bildirim yapmak istedim.

  İyi çalışmlar.

 • SHERPA

  Merhaba Emre,

  UX Efsaneleri yazı dizimizle ilgilendiğiniz ve önerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederiz. Ne yazık ki blog alt yapımızda henüz böyle bir özellik bulunmuyor ama sunduğumuz deneyimi 2016’da birçok yenilikle iyileştirmeyi planlıyoruz. Bunu en iyi ve en doğru şekilde yapabilmek için okuyucularımızın değerli görüşlerini alabilmek amacıyla bir anket yayınladık. Sizin görüşlerinizi de almayı çok isteriz. Anketimize şu linkten ulaşabilirsiniz: http://ow.ly/WHeeQ

  UX Efsaneleri içeriklerinin tümüne tek seferde ulaşmak isterseniz, bütün UX Efsaneleri içeriklerini derlediğimiz UX Efsaneleri e-kitabını ise şu linkten indirebilirsiniz: https://sherpablog2.wpengine.com/ux-efsaneleri-e-kitabi/

  Katkılarınız için teşekkür ediyor, iyi okumalar diliyoruz.

İlgini çekebilir