UX Efsanesi #20: “Eğer Amazon için uygunsa, sizin için de uygundur.”

UX Efsanesi #20: “Eğer Amazon için uygunsa, sizin için de uygundur.”

Amazon’un hem mükemmel, hem de kendini kanıtlamış özellikleri olsa da ne yazık ki bunlar her e-ticaret sitesinde işe yarayan şeyler olmayabiliyor. Mesela, müşteri değerlendirmelerini örnek alalım. Target.com, Amazon’un müşteri değerlendirme yazılımını satın aldı. Jared Spool, birebir aynı yazılım ve arayüzü kullanmasına rağmen Target.com’un hiç yorum almadığını belirtiyor: Harry Potter ve Ölüm Yadigarları basıldıktan sonraki ilk ay Amazon 1805 yorum alırken, Target sadece 3 yorum aldı (her ikisi de 2 milyon adet sattığı halde).

Bu, başkalarının tasarımından ilham almayacağınız anlamına gelmez; tabii ki alabilirsiniz. Ancak, onların neden başarılı olduğunu ve sizin firmanız ve kullanıcılarınız için nasıl bir etkisi olacağını anladığınızdan da emin olmalısınız.

Şu anda UX Efsaneleri serisinin 21. içeriğini okuyorsun.

Serideki diğer 35 içeriğe göz atmayı unutma!

19. UX Efsanesi #18: “Flash kötüdür.”
20. UX Efsanesi #19: “İnternet sitesini tasarlamak için içeriğe ihtiyacınız yoktur.”
21. UX Efsanesi #20: “Eğer Amazon için uygunsa, sizin için de uygundur.”
22. UX Efsanesi #21: “İnsanlar ne istediklerini size söyleyebilirler.”
23. UX Efsanesi #22: “Kullanılabilirlik testi pahalıdır.”

Amazon’u kopyalamak neden tehlikeli olabilir?

  • Jared Spool, yukarıda bahsedilen Target’ın kullanıcı yorumu fiyaskosunu, Revealing Design Treasures from the Amazon sunumunda ortaya koyuyor. (Target örneği 26 numaralı slaytta başlıyor.)
  • Christian Holst,  Amazon’u kopyalamanın neden zararlı olabileceğini farklı sebeplerle özetliyor. – The “Just Copy Amazon” Fallacy
  • Jakob Nielsen, Should You Copy a Famous Site’s Design?’da, ”başarılı tasarımları kopyalamak kendi sitenizin iş değerini arttırmak için kusursuz bir yol değildir…ve birçok tehlikesi vardır” şeklinde açıklıyor.
  • Bir başka makalede de, Amazon’un tasarımının zayıf noktalarını ve birçok sitenin neden onu kopyalamaması gerektiğini gösteriyor. – Amazon: No Longer the Role Model for E-Commerce Design
  • Linda Bustos, sitenizin Amazon ile neden kıyaslanamayacağına dair en iyi sebepleri açıklıyor: Amazon kullanıcı tabanı ve trafiği açısından en büyük internet sitelerinden biridir. Bazı ürünleri maliyetinin altında satmayı karşılayabilir ve hatta başka markaların reklam ve ürünlerine, kendi ürün sayfasında izin verebilir (kendi satışlarını baltalama pahasına). Aynı zamanda kullanıcı değerlendirmesi ya da Listmania gibi özellikler için yeterli kullanıcısı vardır. – 10 Reasons Not to Copy Amazon
  • Bir çalışmada “Amazon.com’un, kullanılabilirlik testinde incelenen 20 internet sitesi arasından en yavaş yüklenen ve en kafa karıştırıcı ana sayfaya sahip olduğu bilgisine ulaşıldı. Ancak kullanıcılar testinin öncesinde ve sonrasında Amazon’u kullanabileceklerini ve/veya bir arkadaşlarına tavsiye edebileceklerini söylediler.
  • Frank, “Amazon, şimdiye kadar kullanılabilirlik testini gerçekleştiren kişilerin %71’i tarafından ziyaret edildi ve siteye aşinalık, güçlü marka bilinilirliği, kusurların üstesinden gelinmesine yardımcı oluyor, ancak bu az bilinen siteler için adeta bir ölüm öpücüğü” diyor.
  • Joshua Porter herhangi bir tasarımı – örneğin Facebook veya Amazon’u – düşüncesizce kopyalamanın kötü bir fikir olduğunu savunuyor: ”Kopyaladığınızda, tasarımın altında yatan sebepleri bilemezsiniz, bu yüzden müşterinizin ihtiyaçlarına doğrudan yanıt veremezsiniz ve kendi verilerinizin değerini düşürürsünüz.” – Copycat Design
  • Ancak bununla beraber, bir tasarımı zekice kopyalama ya da çalma, tasarımcıların yapması gereken bir şeydir. Pablo Picasso’nun da dediği gibi: “İyi sanatçılar kopya çeker. Büyük sanatçılar çalar.” – Don’t Copy a Design — Steal It, ayrıca Jeff Veen’in Great designers steal konuşmasından alıntılanmıştır.

 

%20 indirim fırsatı! Girişimciye Dönüş, SHERPA Blog okurlarına %20 indirimli! 2 ay sürecek online girişimcilik eğitimleriye problemi gözlemekten fikir bulmaya, müşteriyi doğrulamaktan yatırımcı sunumuna kadar tüm girişimcilik adımlarını video ve araçlarla adım adım öğren. İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Zoltán Kollin

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları girisimciler-icin-ted

Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Beyaz tahtayı Da Vinci gibi kullanın

Beyaz tahtayı Da Vinci gibi kullanın

Gizle