Makaleler

UX Efsanesi #20: “Eğer Amazon için uygunsa, sizin için de uygundur.”

Amazon’un hem mükemmel, hem de kendini kanıtlamış özellikleri olsa da ne yazık ki bunlar her e-ticaret sitesinde işe yarayan şeyler olmayabiliyor. Bu, başkalarının tasarımlarından ilham almayacağınız anlamına da gelmiyor, ancak neden başarılı olduklarını ve size ne gibi faydalar sağlayabileceğini de bilmelisiniz.

Fatih Akgöze 17 Mart 2015

Amazon’un hem mükemmel, hem de kendini kanıtlamış özellikleri olsa da ne yazık ki bunlar her e-ticaret sitesinde işe yarayan şeyler olmayabiliyor. Mesela, müşteri değerlendirmelerini örnek alalım. Target.com, Amazon’un müşteri değerlendirme yazılımını satın aldı. Jared Spool, birebir aynı yazılım ve arayüzü kullanmasına rağmen Target.com’un hiç yorum almadığını belirtiyor: Harry Potter ve Ölüm Yadigarları basıldıktan sonraki ilk ay Amazon 1805 yorum alırken, Target sadece 3 yorum aldı (her ikisi de 2 milyon adet sattığı halde).

Bu, başkalarının tasarımından ilham almayacağınız anlamına gelmez; tabii ki alabilirsiniz. Ancak, onların neden başarılı olduğunu ve sizin firmanız ve kullanıcılarınız için nasıl bir etkisi olacağını anladığınızdan da emin olmalısınız.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz