UX Efsanesi #26: “Kullanılabilirlik testi = odak grubu”

UX Efsanesi #26: “Kullanılabilirlik testi = odak grubu”

Konu, kullanıcılardan geri bildirim almaya geldiğinde, amaçları tamamen farklı olmasına rağmen, genellikle, kullanıcı testleri ve odak grupları arasında karmaşa yaşanır.

Odak grupları, kullanıcıların ne dediğini değerlendirir. Bir grup insan, verilen konu üzerindeki motivasyonlarını ve tercihlerini açığa çıkarmak amacıyla duygularını, yaklaşımlarını ve düşüncelerini paylaşır. Kullanıcı testi ise, kullanıcılara anahtar işlemler verip onların performans ve deneyimlerini analiz ederek, bir ürünü nasıl kullandıklarını gözlemleme yoludur.

İki metodun farklılıkları nelerdir?

  • Amaçları farklıdır. Chris Gieger’in yazısında özetlediği gibi: Odak grupları, insanların bir şeyle ilgili hisleri ve düşüncelerini anlamakla ilgiliyken, kullanıcı testleri, insanların bir şeyi nasıl kullandıklarına bakmaktadır.
  • Zanzara tarafından hazırlanmış olan detaylı bir white paper (PDF), “Odak grupları, insanların ne istediklerini söyler, kullanıcı çalışmaları ise bir şeyin çalışıp çalışmadığını” der.
  • Araştırma süreçleri tamamen farklıdır. Odak grupları, hedef kitleniz içinden seçtiğiniz bireylerle bilgi alışverişini tavsiye ederken, kullanılabilirlik testleri, verilen işlemlerin nasıl yapıldığını gözlemlemeye dayalıdır. Buna ek olarak, odak grubu araştırmaları, katılımcılardan oluşan bir grupla yapılırken, kullanılabilirlik testleri genelde birebir yapılmaktadır.
  • İnsanların söyledikleriyle yaptıkları bir değildir. Jakob Nielsen’e göre, iki metod arasındaki en önemli fark şudur: “Kullanılabilirlik testleri, kullanıcıların ürünü nasıl kullandıklarını belirlerken; odak grupları, insanların ancak yaptıklarını söyledikleri şeyleri açığa çıkarır”. Cardinal Path, iki metod arasında çok önemli bir karşılaştırma yazmıştır. (Daha fazla kaynak için, UX Efsanesi #21’e bakınız)
  • Her ikisi de geliştirmenin farklı fazlarında uygulanmalıdır. Odak grupları, projenin erken dönemlerinde hedef kitleyi doğru belirlemek için, kullanılabilirlik testi ise, ürününüz tamamlandığında veya test aşamasındayken performansını değerlendirmek için uygulanmalıdır diye belirtiliyor bu Webcredible yazısında.
  • Steve Krug, Don’t Make Me Think‘de bu miti olabilecek en kısa söylemle açığa vurmaktadır: “Odak grupları kullanılabilirlik testleri değildir.”
  • Erika Hall ise, “Odak grupları değersizdir…Bir odak grubu, grup dinamikleri üzerinde yapay bir oluşumdur” der.

 

Kullanıcı testleri mi yapmak istiyorsunuz? Bu A/B testi hesaplayıcıları size yardımcı olabilir.

Zoltán Kollin

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
Yeni dönemde markalar ve tüketici ilişkileri üzerine… markalarin-tuketici-ile-iliski-kurma-yontemleri

Yeni dönemde markalar ve tüketici ilişkileri üzerine…

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Angular JS 101 Angular JS 101

Angular JS 101

Gizle