UX Efsanesi #28: “Beyaz alan, kayıp alandır.”

UX Efsanesi #28: “Beyaz alan, kayıp alandır.”

Sayfa içinde yer alan objelerin aralarında ve etrafında bulunan, veya genel sayfa yerleşimde yer alan beyaz alan ya da “negatif alan” genelde görmezden gelinir ve ihmal edilir.

Beyaz alanlar, web tasarımı için önemli öğelerden biridir ve Jan Tschichold’un 1930’da dediği gibi, “pasif arka plan olarak değil, aktif bir öğe olarak değerlendirilmelidir”. Beyaz alan sadece okunabilirlik ve içerik önceliklendirmeyle kalmayıp, görsel ve marka yerleşimi için de önem arz etmektedir.

Beyaz alanın web tasarımı için önemi

 • Kolay okuma ve taramayı mümkün kılar.

  Web Design Tuts tarafından beyaz alanı efektif kullanma üzerine hazırlanan eğitim makalesinde bahsedildiği gibi, beyaz alanın en basit görevi, ziyaretçilerin tek seferde gördükleri yazı yoğunluğunu düşürerek daha kolay bir okuma sağlamaktır. Karmakarışık bir sayfa hem iticidir hem de kullanıcıların içeriği okumak istememelerine sebep olur, özellikle yazılar içinde bir görsel hiyerarşi yoksa. Wichita State Üniversitesi tarafından yapılan bir laboratuar araştırmasına göre, beyaz alan okuma hızını düşürebilse de, okuma hakimiyetini arttırmaktadır.

 • Kullanıcı arayüzünü önceliklendirir.

  Luke Wroblewski Developing the Invisible’da şöyle iddia ediyor; “Tasarımcılar için beyaz alan çoğunlukla içeriğin kendisi kadar önemlidir.” Arayüzün görülmeyen öğeleri neyin önemli olduğunu, neyin bağlantılı olduğunu ve neyin dikkat gerektirdiğini vurgulamaya yardımcı olur.

 • Sayfayı görüntüleyen kullanıcıya yol gösterir.

  Carla Rose’un savına göre, beyaz alanlar içeriğin öğelerine odaklanma sağlayabildikleri için, “gözünüze bir noktadan bir noktaya yol gösterebilir”. Beyaz alanın en önemli rollerinden biri, yol göstermektir. Jason Santa Maria, beyaz alan tasarımı hakkındaki yazısında, “Tasarımcının sayfa üzerinde bilinçli olarak uyguladığı rehberdir” diyor.

 • Sofistike ve zarif bir hissiyat yaratabilir.

  Cömert beyaz alan kullanımları, arzu edilen marka yerleşimine yol açabilir. A List Apart tarafından beyaz alan hakkında kaleme alınan kapsamlı yazıda, “Üst segment markalar için sofistike ve elegan bir hissiyat yaratabilir”deniyor. Örneğin, kozmetik alanındaki pazarlama unsurlarında, ürünlerin yüksek kaliteli olduklarını anlatmak için fazla sayıda beyaz alan kullanılır.

 • Dengeli ve uyumlu bir yerleşim için gereklidir.

  Jason Santa Maria’ya göre, “Bir sayfadaki boş alan, imajların kapladığı alanın her parçası kadar önemli olabilir, çünkü boş alan dahi bir amaca hizmet eder ve yerleşimin görsel bütünlüğüne yardımcı olur”.

Beyaz alanın öğeleri

 • Grafikler ve imajlar etrafındaki boşluklar
 • Kenar boşlukları, hücre dolguları ve cilt payları
 • Metin içeriği içindeki satır ve harf mesafeleri
 • Kolonlar arasındaki boşluklar

Cömert beyaz alana sahip güzel web sitelerin örnekler

Daha fazla güzel örnek için buraya ve buraya bakabilirsiniz… Veya bizim beyaz alanı nasıl kullandığımıza bakabilirsiniz 🙂

Beyaz alan olmasa dünya nasıl olurdu görmek için, Beyaz alan yok edici’ye bir bakın!

 

Adobe Creative Cloud aboneliklerinde öğrencilere ve öğretmenlere özel %60 indirim fırsatlarını kaçırmayın.

Zoltán Kollin 

  Bugün ilk makalen bizdendi.

  Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
  Giriş Yap Ücretsiz kaydol

  Benzer Yazılar

  SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
  Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları girisimciler-icin-ted

  Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları

  Gizle
  KEŞFETMEYE DEVAM ET
  Mobil cihazlar için hangisini seçmeli? Liste mi grid mi?

  Mobil cihazlar için hangisini seçmeli? Liste mi grid mi?

  Gizle