UX Efsanesi #31: “UX tasarımı, projenin bir adımıdır.”

UX Efsanesi #31: “UX tasarımı, projenin bir adımıdır.”

Birçok kişi, kullanıcı deneyimi tasarımının arayüzün taslağını yapmakla sınırlı olduğunu düşünür. Ancak, kullanıcı deneyimi tasarımı çok geniş bir süreçtir. Strateji ile başlar – ideal olarak – ve proje ya da işin tüm aşamalarını etkiler.

Kullanıcı deneyimi tasarımı iş modelini öğrenmekle, kullanıcı araştırması yapmakla ve servisin kullanıcıların hayatında anlamlı bir şekilde nasıl yer edinebileceğini anlamakla başlar. Bu durumda, kullanıcı deneyimi tasarımı, iş stratejisi ve iş kararlarının temelinin belirlenmesinde önemli bir adımdır. Kullanıcı deneyimi odaklı süreç, kullanıcı arayüzü (UI) ile de bitmez; kullanıcılarla test etmek, geliştirmeyi desteklemek, ve açılıştan sonra gereken düzenlemeleri yapmak gerekir.

Şu anda UX Efsaneleri serisinin 32. içeriğini okuyorsun.

Serideki diğer 35 içeriğe göz atmayı unutma!

30. UX Efsanesi #29: “İnsanlar mantıklıdır.”
31. UX Efsanesi #30: “İşin uzmanıysanız, tasarımınızı test etmeye gerek yoktur.”
32. UX Efsanesi #31: “UX tasarımı, projenin bir adımıdır.”
33. UX Efsanesi #32: “Başarı, bir gecede gelir.”
34. UX Efsanesi #33: “Mobil kullanıcıların odağı dağınıktır!”

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı, Arabirim Tasarımı’ndan hangi yönleriyle daha kapsamlıdır?

 • “Arayüz, kullanıcı deneyiminin bir parçasıdır, ama kullanıcı deneyimi çok daha fazlasıdır.” – Peter Merholz
  “Bir tasarımcıyı, iş stratejilerinin ilgilendirmediğini düşünen, bu yüzden de o kısmı merak etmememi söyleyen müşterilerim oldu. Kullanıcı Deneyimi yüzeysellikten çok uzaktır.” – Dan Saffer
  “Kullanıcı deneyimi tasarımı bir onay kutusu değildir; işaretleyip bir sonrakine geçmezsiniz. Yaptığınız her şeye entegre edilmesi gereken bir süreçtir” – Liz Danzico
  Kullanıcı Deneyimi hakkında en önemli 10 yanılgıyı şu yazıdan okuyabilirsiniz: 10 Most Common Misconceptions About User Experience Design
 • UXMatters sitesinde, Pabini Gabriel-Petit’in kaleme aldığı Design Is a Process, Not a Methodology yazısında, yazar, ürün tasarım sürecinin 8 aşamasını gösteriyor. Ürünün tüm sürecini 3 parçaya böldüğümüzde ise şöyle bir sonuç çıkıyor: Tanımlama, tasarlama, ve geliştirme. Arabirim tasarımı ve wireframe süreci içinse, 8 aşamanın sadece bir tanesi diyebiliriz.
 • Jesse James Garrett, Kullanıcı Deneyimi Tasarımı’nın, stratejiden başlayıp, arabirim tasarımına kadar uzanan 5 aşamasından bahsediyor: Özet Versiyon (PDF)Detaylı versiyon (PDF).
 • That Squiggle of the Design Process video’sunda, tasarım aşamasında, Kullanıcı Deneyimi araştırmasının ve prototipleştirmenin önemi ve tasarım sürecini soyuttan somuta götürüşü görselleştiriliyor.
 • A Project Guide to UX Design kitabında da Kullanıcı Deneyimi Tasarımı’na ait aşamaları (proje hedefleri, iş gereksinimleri, araştırma, hedef kitle, site haritası, wireframe, kullanıcı testi ve projenin yayına alınma aşamaları) ve detayları bulabilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimi Tasarım süreci örneklerinden bazıları;

 

150$ indirim fırsatı! Springboard Business Analytics kurs programı 150$ indirimli! İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Zoltán Gócza 

 

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Lonca.Works: Online eğitimde yepyeni bir model armagan-amcalar-lonca-works

Lonca.Works: Online eğitimde yepyeni bir model

Gizle