UX Efsanesi #7: “Grafikler sayfa öğelerini daha belirgin hale getirir.”

UX Efsanesi #7: “Grafikler sayfa öğelerini daha belirgin hale getirir.”

Web tasarımında düşülen en yaygın tuzak, içeriğin önemli parçalarını ağır grafiksel öğeler ve flash sunumlarla vurgulamaktır.

İnsanlar web sitesinde bir şey bulmaya çalışırken, aradıkları bilginin yazı ve bağlantılarda bulunabileceğini düşünerek onları tararlar. Çoğu zaman, sayfadaki renkli öğeleri reklamlarla karıştırıp, görmezlikten gelirler.

Bu, hiçbir vurgu kullanamayacağınız anlamına gelmez. Karşıtlık oldukça faydalıdır ve içeriklerin öncelendirilmesinde ve böylece etkili tasarım yaratımında önemli rol oynar.

Şu anda UX Efsaneleri serisinin 8. içeriğini okuyorsun.

Serideki diğer 35 içeriğe göz atmayı unutma!

6. UX Efsanesi #5: “Erişilebilirlik pahalıdır ve zordur.”
7. UX Efsanesi #6: “Erişilebilir siteler çirkindir.”
8. UX Efsanesi #7: “Grafikler sayfa öğelerini daha belirgin hale getirir.”
9. UX Efsanesi #8: “Editoryal fotoğraflar, kullanıcının deneyimini geliştirir.”
10. UX Efsanesi #9: “Tasarım özgün olmalıdır.”

Grafiklerin hatalı kullanımı üzerine araştırma ve makalelerden bazıları;

 • Jacob Nielsen’ın göz – izleme çalışması, insanların reklam gibi görünen şeylere neredeyse asla bakmadıklarını doğrulamaktadır. Banner Blindness: Old and New Findings. İddanın ayrıntıları için Prioritizing web usability kitabına göz atabilirsiniz.
 • İnternet kullanıcısı araştırma şirketlerinin başrol oyuncularından Norman Nielsen Group (Kaliforniya – Fremont), banner körlüğü gerçekliğinin büyük bir bulgu olduğunu ve bu gerçeğin sadece reklam banner’larını değil, reklam banner’ına benzeyen her şeyi kapsadığı söylüyor. Örnek vermek gerekirse, sağlıkla ilgili, kar amacı gütmeyen bir web sitesi, kullanıcılarına, kalp kirizi geçirdiklerini düşündüklerinde ne yapmaları gerektiğini anlatan – reklam olmayan – bir bilgilendirme kutucuğu yerleştirmişti. Fakat araştırmalar, insaların bu bilgiyi sayfadaki konumu yüzünden kaçırdığını göstermişti. – Marketers Seek a Banner-Blindness Cure
 • Banner körlüğünün olumsuz etkileri 2006’daki Amerikan seçimlerinde de kendini gösterdi. Oy pusulalarının tasarımındaki bir bölüm, konumu yüzünden, oy verenlerin %13’ü tarafından göz ardı edilmişti. – Banner Blindness in Ballot Design
 • Franck Largeault’un 300 denek ile yaptığı çalışma da reklamdan kaçınma tutumunun varlığını doğrulamaktadır. (Her ne kadar, çalışmanın ana hedefi, grafiksel banner’lar ile bağlatıları karşılaştırmak olsa da…) Compared efficiency of advertisement banners and contextual sponsored links on the internet
 • Don Norman, mükemmel odaklara sahip insanların, bağlantı ya da yazıları ararken reklam gibi görünen içeriklere bakmayarak bunları nasıl görmezden geldiklerinden bahsediyor. Commentary: Banner Blindness, Human Cognition and Web Design
 • Ünlü reklam yazarı Howard Luck Gossage, reklamdan kaçınma tutumu hakkında şunu diyor: ”İşin gerçeği, kimse reklamları okumaz. İnsanlar ilgilendiği şeyleri okurlar. Bazen bunlar bir reklamdır.

 

100$ indirim fırsatı! Springboard UX Design kurs programı 100$ indirimli! İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Zoltán Kollin

  Bugün ilk makalen bizdendi.

  Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
  Giriş Yap Ücretsiz kaydol

  Benzer Yazılar

  İLGİNİ ÇEKEBİLİR
  “Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

  “Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

  Gizle
  İLGİNİ ÇEKEBİLİR
  Gerilla testler: Düşük bütçeli kullanıcı araştırmaları

  Gerilla testler: Düşük bütçeli kullanıcı araştırmaları

  Gizle