Makaleler

UX projeleri hakkında bilinmesi gereken 5 şey

Çoğu UX projesinde en sık karşılaşılan problemlerden biri, işletme için UX’in öneminin yanlış anlaşılmış olması. Peki bu işin doğrusu nedir?

Burcu Gün 22 Mayıs 2017

Çoğu UX projesinde en sık karşılaşılan problemlerden biri, işletme için UX’in öneminin yanlış anlaşılmış olması. Bu nedenle UX projeleri hakkında herkesin bilmesi gereken 5 şeyi listeledik.

Bu makale, Interaction Design Foundation'ın izniyle, 5 Things Everyone Should Know About UX Work başlıklı makaleden Türkçeye çevrilmiştir.
  1. UX araştırması gereklidir.
  2. UX projeleri iteratif ilerler.
  3. Size işin başında “tüm süreci” resmedemeyiz.
  4. Evet, test etmemiz lazım.
  5. UX, kullanılabilirlikten daha fazlasıdır.

Her bir başlığın ne anlama geldiğini daha yakından incelemek için şimdi bu başlıkların detaylarına inelim.

1. UX araştırması gereklidir

Pek çok UX projesinin ana bariyeri, şirket çalışanlarının müşterilerini zaten yeterince detaylı tanıdıklarına inanmalarıdır. Pazarlama müdürü ya da proje yöneticisi rolündeki yardımsever kişilerden “Çok sayıda pazar araştırması yaptık, neyi öğrenmek istediğinizi söyleyin, elimizdeki bilgileri paylaşalım.” teklifi hemen hemen her projede gelir. Elbette pazar araştırması önemli. Ancak bizim asıl ihtiyaç duyduğumuz şey, kullanıcıların şirketle genel olarak nasıl etkileşime geçtiği hakkında bilgi edinmek değil, bu kullanıcıların şirketin belirli bir ürününü/hizmetini nasıl kullandıklarıyla ilgili fikir edinmek.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et