Makaleler

Verimli çalışma için 8 değerli adım

Neden verimli çalışamıyoruz? Çünkü etrafımızda verimli çalışmamızı engelleyen; zamanımızdan çalmak, dikkatimizi cezbetmek isteyen çok fazla şey var.

Öznur Doğan 20 Ağustos 2019

Günü verimli ve doğru kullanabilmek, zamanda delikler yaratıp içinden geçerek kendimize bambaşka anlar yaratabilmek… İşte gerçekten son zamanlarda neredeyse imkansız hale gelen bir şey: verimli çalışma.

Neden verimli çalışamıyoruz? Çünkü etrafımızda bizim zamanımızdan çalmak, dikkatimizi cezbetmek isteyen çok fazla şey var. En büyük düşmanımız ama aynı zamanda da dostumuz olan telefonumuz var örneğin. İçinde, kendimizi bakmaktan bir türlü alamadığımız uygulamalarımız var. Bir yandan WhatsApp’ten gelen mesajı yanıtlamak, diğer yandan Instagram’da neler olmuş diye bakmak istiyoruz. Öyle olmazsa bir Twitter’a girip bilgilenmek, ülkenin son durumuna bakmayı tercih ediyoruz. Ne olursa olsun ilgimizi dağıtıyor, kolay kolay da toplayamıyoruz.

Tabii ki bu yalnızca telefon ve uygulamalara atabileceğimiz bir suçtan ibaret değil. İş yerinde de verimli çalışamıyoruz. Hal öyle olunca eve gelince bir daha çalışmak durumunda kalıyoruz. Bir bakıyoruz ki adeta benzin istasyonu gibi 7/24 açık hale gelmişiz. İşe giderken çalışmayı düşünüyor, işte çalışamıyor, işten dönünce yine çalışmak durumunda kalıyor, yatmadan da ertesi gün nasıl çalışacağımızı düşünüp uyumaya çalışıyoruz. İşin içinde bu kadar çok çalışmak geçiyorken verimli çalışabildiğimiz zaman ise gün içinde 2 ya da 3 saat.

Tamam, bu devran böyle gitmez! “Eve dönünce ayaklarımızı uzatıp Playstation’da bir oyun oynayamayacak mıyım? Arkadaşlarımla bir iki bir şey içemeyecek miyim?” dediğiniz günleri birlikte geride bırakacağız. Neden mi böyle emin söylüyorum? Çünkü ben yaptım, sizinle bu yaptıklarımı paylaşmanın keyfiyle yazıyorum.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et