E-tkinlik > Etkinlik

E-tkinlik > Etkinlik yakup-bayrak-webinar

Şimdi, gerçekten bilgi ve deneyim edinmek için katılmayı planladığınız bir etkinlik düşünün. Çok uzun zamandır takip ettiğiniz o çok değerli konuşmacı da orada sahne alacak. Koskoca etkinlikte, ilginizi çeken sadece 2 adet seans var ve süreleri de toplamda 25 dakika civarında. Hem etkinliğe her katılanın diğerleriyle bağlantı kurmak ve sizi fena halde darlayan o “buz kırıcı sohbetler”den yapma zorunluluğu da olmadığı da aşikar. Etkinlik mekanı gayet merkezi bir lokasyonda ve siz de işinizden topu topu 1 gün izin de alabilirsiniz, o kadar da değil öyle değil mi? Hem sadece dinleyecek olup, o çok değerli konuşmacıya sorularınızı yönlendiremeyecek, onunla sohbet edemeyecek olmak ne kadar moral bozucu olabilir ki?

Peki ya tüm bunların dünyada usul usul, farklı bir şekilde deneyimletilmeye başladığını, hem de yukarıdaki paragrafta yer alan tüm o can sıkıcı bölümlerinin de filtrelenerek deneyim paraziti olmaktan çıkartıldığını söylesem?

2019 yılında Türkiye’de de sadece eğitim ve networking odaklı etkinliklerin değil, pazarlama iletişim süreçlerinin, içerik yaratıcılarının, insan kaynaklarındaki sürekli eğitim kurgularının bel kemiğini bu (adı eski, deneyimi yeni) etkileşim yönteminin alacağını iddia etsem, ne derdiniz?

Duydum, “Webinar çoktan öldü Yakup” dediniz. Gelin, sizi fırsat maliyeti çok yüksek olacak bu yanılgıdan kurtaralım. Kendisi de bir webinar servis sağlayıcısı olan ON24 tarafından 2017 yılı boyunca gerçekleştirilen 19.640 webinarın analizi ile yapılan araştırma, katılımcıların webinar seanslarının ortalama 56 dakikasını izlediğini; analiz edilen webinarların %51’inin 200’den fazla, %7’sinin ise 1.000’den fazla katılımcıyı ağırladığını gösteriyor.

Bu rakamlar umut verici öyle değil mi?

Peki webinarlarda, canlı yayın esnasında, katılımcıların konuşmacılarla soru – cevap seanslarına katılabildiklerini, sadece paylaşılan ekranlarını değil aynı zamanda konuşmacının sağladığı okuma listelerine erişebildiklerini, diğer katılımcılarla sohbet edebildiklerini ve hatta, canlı yayına video konferans paydaşı olarak katılıp birebir etkileşime dahi geçebildiklerini biliyor muydunuz? Dilerlerse evlerinden, şirketten izin dahi almadan, ya da yolda seyahat ederken cep telefonlarından? Yazılım altyapısı maliyeti olmaksızın, hazır şablonlar, davet mekanikleri ve nihayet ülkemizde de yaygınlaşmış geniş bant internet ile artık tüm bunlar gayet mümkün.

Bitmedi.

Potansiyel ya da satış sonrasındaki aktif müşterilerinize, ofisinizden dahi kımıldamaksızın faydalı içerikler iletmek, onların sorularını anında yayınlamak için webinarları kullanmak, hem zamandan hem de harcamalardan tasarruf anlamına gelecek.

Nasıl mı olacak? Her şey, önce etkinliğin E’si ile T’si arasına küçük bir tire koyarak, sonra da webinarlarla barışarak başlayacak. Hiçbir yatırım maliyetine girmeksizin koşar adım webinar yapabilmenizi sağlayacak SaaS’lar, Livestorm, Zoom, WebinarJam, Drum veya Demio’dan birine karar vererek devam edecek.


100$ indirim fırsatı! Springboard UX Design kurs programı 100$ indirimli! İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

(Bu makale Digital Age Ekim 2018 sayısı için yazılmıştır.)

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Nitelikli kahve tasarlanabilir mi? kronotrop-ozgun-sarisoy

Nitelikli kahve tasarlanabilir mi?

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
CRM alt yapısı ile 24 bin ağaç nasıl kurtarılır?

CRM alt yapısı ile 24 bin ağaç nasıl kurtarılır?

Gizle