Wireframing’in dünü, bugünü ve yarını

Wireframing’in dünü, bugünü ve yarını

Eğer sizler de benim gibi wireframe ile aklınızdaki bilgi mimarisini patern ve anti-paternleri ile bir şablon içerisine aktarma, interaksiyon kurgularını hazırlarken sayfalarca çizim yapma delisiyseniz bu yazı muhtemelen hoşunuza gidecektir.

Birazdan paylaşacağım üzere wireframing’in geçmişi 1970’lere kadar dayansa da benimki Pure New Media‘da Executive Director’lık yaptığım dönemlere kadar gidiyor. (2006-2008) 2009 yılında kurduğumuz ilk girişim olan KeyFruit’un yine ilk SaaS’ı Infoflight’ın bilgi mimarisini çizerken ortaya çıkan “Kafamdakileri, bilgi mimarisini bozmadan ve aynı zamanda Photoshop kullanmadan nasıl wireframe’e aktarabilirim?” sorusuna verdiğim yanıt ile meslektaşım ve arkadaşım Creasoup Kurucu Ortağı Ozan Çağlargil‘in bir sunumuna bile konu olmuştu. (Sunumun 17. slide’ında Microsoft Excel’de çizdiğim InfoFlight wireframe’lerinden birini görebilirsiniz.) Sonuç: bu konu benim için bir tutku… Pek tabii, tarihçesi de öyle…

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 746 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 49 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.
  • Mahir Baba

    çok iyi

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
“Yeter! Artık sizle çalışmıyoruz”

“Yeter! Artık sizle çalışmıyoruz”

Gizle