Makaleler

Wireframing’in dünü, bugünü ve yarını

Eğer sizler de benim gibi wireframe ile aklınızdaki bilgi mimarisini patern ve anti-paternleri ile bir şablon içerisine aktarma, interaksiyon kurgularını hazırlarken sayfalarca çizim yapma delisiyseniz bu yazı muhtemelen hoşunuza gidecektir. Keza bu yazıda 1970'lerden bugüne wireframing ve prototyping süreçlerine derinlemesine bakacağız.

Yakup Bayrak 04 Mart 2015

Eğer sizler de benim gibi wireframe ile aklınızdaki bilgi mimarisini patern ve anti-paternleri ile bir şablon içerisine aktarma, interaksiyon kurgularını hazırlarken sayfalarca çizim yapma delisiyseniz bu yazı muhtemelen hoşunuza gidecektir.

Birazdan paylaşacağım üzere wireframing’in geçmişi 1970’lere kadar dayansa da benimki Pure New Media‘da Executive Director’lık yaptığım dönemlere kadar gidiyor. (2006-2008) 2009 yılında kurduğumuz ilk girişim olan KeyFruit’un yine ilk SaaS’ı Infoflight’ın bilgi mimarisini çizerken ortaya çıkan “Kafamdakileri, bilgi mimarisini bozmadan ve aynı zamanda Photoshop kullanmadan nasıl wireframe’e aktarabilirim?” sorusuna verdiğim yanıt ile meslektaşım ve arkadaşım Creasoup Kurucu Ortağı Ozan Çağlargil‘in bir sunumuna bile konu olmuştu. (Sunumun 17. slide’ında Microsoft Excel’de çizdiğim InfoFlight wireframe’lerinden birini görebilirsiniz.) Sonuç: bu konu benim için bir tutku… Pek tabii, tarihçesi de öyle…

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • Mahir Baba

    çok iyi

İlgini çekebilir