Makaleler

Yapay zeka şimdi de tasarımcıların ekmeğine mi göz dikti?

Yapay zeka tartışmaları gün geçtikçe alevleniyor: Bu teknoloji insanlığın en büyük düşmanı mı, yoksa hayatımızı hayal edemeyeceğimiz ölçüde kolaylaştırabilir mi?

Eda Utku Küngör 08 Eylül 2017

Geçtiğimiz haftalarda dünyanın en inovatif isimlerinden ikisi, yapay zekayla ilgili birbirine zıt açıklamalarda bulundu. Yapay zeka teknolojileri ile çalışan Tesla’nın kurusucu Elon Musk “Yapay zeka insanlığın önündeki en acil sorundur ve devletler bu durumu düzenlemek için acilen harekete geçmelidir.” derken; Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ise “Yapay zekayla ilgili yapılan korku dolu açıklamaları sorumsuzca buluyorum.” şeklinde bir açıklama yaptı. Musk’ın Zuckerberg’e cevabı ise gecikmedi: “Kendisiyle görüştük ama Mark’ın bu konuyla ilgili bilgisi çok sınırlı.”

İkilinin bilgi derinliği bir tarafa, teknoloji ve inovasyon denince akla gelen ilk isimler arasında yer alan bu iki kişinin önemli bir tartışmayı başlattığı kesin. Yapay zeka insanlığın en büyük düşmanı mı olacak, yoksa hayatımızı hayal edemeyeceğimiz ölçüde kolaylaştıracak mı? Aslında sorular burada bitmiyor. Diyelim ki yapay zeka Terminatör’e dönüşmedi ve biz insanlara savaş açmadı. Bu, bir “oh” çekmemiz için yeterli mi? İnsanların yaptığı işleri 10-15 kat daha hızlı ve daha efektif şekilde yapabilen yapay zeka, bazı meslek gruplarını tarihe gömebilir mi? Yani yapay zekayla ilgili acil önlem almamız gereken konu; robotlarla savaşma hususu değil de, pek çok insanın işsiz kalması ihtimali ve bu kişilerin hayatını nasıl idame ettireceği sorunu olabilir mi?

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
 • cansu uzunşimşek

  İlginç bir yazı olmuş

  • Eda Utku Küngör

   İlginiz için teşekkür ederiz =)

 • AbdusSamed Tezer

  Yazınızı çok beğendim. Teşekkürler

Senin İçin Öneriyoruz