Eda Utku Küngör

Eda Utku Küngör

Former UX Researcher @SHERPA

1988 yılında Adana’da doğan Eda, 9 yaşından beri İstanbul’da yaşıyor. Çocukluğu, bir — hadi bilemedik — iki günde bir kitap bitiren ve gözleri bozuk olduğu için kullandığı gözlük nedeniyle kendisine "Hööö… Dört göz!" diyenlere; "En azından benim senden üstünlüğüm var, fazladan iki göz sahibiyim!" dediği anılarla dolu. Hep kitap okuyan bir çocuk olmanın yanı sıra piyano, bale, jimnastik dersleri alıyor ve büyüyünce balerin olmanın hayalini kuruyor.
Öğretmen olan annesinin elinden tutup; 1. sınıfı Tarsus Çağ Lisesi İlköğretim Okulu’nda, 2. sınıfı Adana Gönen Koleji’nde, 3. ve 4. sınıfı Adana Bilfen Koleji’nde, 5. sınıfı ise İstanbul Avrupa Koleji’nde okuduktan sonra ortaokul ve liseyi TED İstanbul Koleji’nde tamamlıyor.
Bahçeşehir Üniversitesi’nde hem Avrupa Birliği İlişkileri hem de Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler okuyor ve dört yıl boyunca çeşitli alanlarda sertifika programlarına katılıyor. İş hayatına ilişkin donanımlarını pekiştirmek için ise Kullanıcı Deneyimi Tasarımı, Google Analytics, Analitik Düşünme ve Problem Çözme, Internet of Things (IoT) eğitimlerinin yanı sıra Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Pazarlaması konusunda bir de Micro MBA programı tamamlıyor.
Radikal'de editör olarak çalıştığı dönemde, yavaş yavaş işin rutinlerinden sıkıldığını ve bu ülkede herhangi bir şekilde gazetecilik yapmanın ne kadar zor olduğunu fark ediyor. Aynı günlerde, Radikal'e ürün sorumlusu olarak atanan Ömür Bali’nin yönlendirmesi ile UX üzerine çalışmaya ve araştırmaya başlıyor. Birkaç eğitim, pek çok kitap ve makale ile bakış açısını değiştirmek için çektiği acılar sonrası bugün artık kariyerine UX Researcher olarak devam ediyor.
İnternetin geldiği nokta ve bunun insan hayatına etkisi üstüne düşünmeyi ve bir şeyler geliştirmeyi seven Eda, virtual reality, augmented reality vb. alanlarda deneyim geliştirmek istiyor.
Genel olarak bilimkurgu, fantastik romanlar okumaktan keyif alan Eda, tüm kitaplarını okuduğu Ursula K. LeGuin hayranı. Çok sevdiği Harry Potter serisini ise her yıl baştan okuyor. Konu ve tür ayırt etmeksizin — Tarantino fimleri ve Testere serisi hariç — her nevi sinema filmi ve dizi izlemeyi, Kurtuluş’taki evinden civar semtlere yürüyüş yapmayı, Arnavutköy ya da Caddebostan taraflarına gidip deniz havası almayı ve arka arkaya milyonlarca kez dinlediği şarkıları tekrar tekrar dinlemeyi seviyor.
Sabırsız biri olduğunu düşünen Eda, çevresinden gelen “iyi kalpli ancak; alakasız konularda çok şey bilmeye çalıştığı için, bazen konuşurken insanları yoran ve kilitleyen biri” olabildiği yönündeki yorumları sık sık duysa da; yapay zeka tartışmalarından Angelina Jolie-Brad Pitt boşanmasının arka yüzüne, kara deliklerin oluşumundan Game of Thrones teorilerine kadar pek çok konuya ilişkin bu yoğun merak duygusunun peşinden gitmeye inanıyor.