Makaleler

Yapay zeka ile doğal deneyim

2016 yepyeni bir yaklaşımın habercisi: Diyalog tabanlı kullanıcı deneyimi ve diyaloğun arkasındaki gizli kahraman, yapay zeka. Gelin, SMS’ten Whatsapp mesajlarına, hepimizin hayatında olan bir deneyimin yapay zeka sayesinde, bize dijital kullanıcı deneyiminde nasıl çağ atlatacağına bir bakalım. Üstelik kullanıcılarına yeni birşey öğretmeden.

Berk Bayri 01 Şubat 2016

Kullanıcılar için özgün arabirimler tasarlarken çözmemiz gereken birçok tasarım problemi ile karşılaştık. Acaba tasarladığımız arabirim, kullanıcıların akıllı telefonlarında doğru bir deneyim sunacak mıydı? Butonlar için doğru renkleri seçtiğimizden emin miyiz? Tipografik hiyerarşimiz nasıl oldu? Acaba iyi bir okuma deneyimi sunabiliyor muyuz? Ürün detay sayfasına kadar gelin “satın al” butonuna neden basmıyorlar? Yoksa arama algoritmamız doğru sonuçları getirmiyor mu?

Biz bu kısıtlarla boğuşaduralım, görünen o ki 2016, yepyeni bir yaklaşımın habercisi. “Yepyeni” dediğime bakmayın. Bu akım, yeni bir teknolojiden değil, internetin ilk yıllarından tanıdığımız oldukça basit bir teknolojiden beslenerek; günlük davranış motiflerimizin içerisine sızacağa benziyor: Diyalog tabanlı kullanıcı deneyimi ve diyaloğun arkasındaki gizli kahraman, yapay zeka.

Gelin, SMS’ten Whatsapp mesajlarına, hepimizin hayatında olan bir deneyimin yapay zeka sayesinde, bize dijital kullanıcı deneyiminde nasıl çağ atlatacağına bir bakalım. Üstelik kullanıcılarına yeni birşey öğretmeden.


Ne yani? İnternetten birşeyler satın alırken artık düğmelere basmayacak mıyız?

Bu makaleyi okuyan okurlarımızdan, satın aldığı ilk mobil telefonu “akıllı” olmayan kaç kişi var? Eğer – görece – genç kuşaktansanız, telefonlarımızın internete bağlanamadığı ve sadece SMS gönderebildiği zamanları birilerinden duymuş olmalısınız. İşte 2016 itibariyle hızla yayılacağını gördüğümüz bu model, tam olarak bu basit etkileşimi; mesajlaşmayı merkezine yerleştiriyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz