Yeni teknoloji çağının kaybedeni kim olacak?

Yeni teknoloji çağının kaybedeni kim olacak?

Beş teknoloji devi; Apple, Google, Microsoft, Amazon ve Facebook farklı alanlarda dijital dünyanın geleceğini şekillendiriyor. Hem yazılım hem donanım alanında farklı kombinasyonlarda rekabet halinde olan bu beş şirketin beşinin de birbiriyle kıyasıya yarıştığı belki de tek konu yapay zeka ile çalışan akıllı asistanlar. Peki, geleceğimize yön verecek bu kritik sürecin kazananı ve kaybedeni kim olacak?

Eğer son 5 yılınızı ıssız bir adada geçirmediyseniz Siri’yi tanıyor olmalısınız. 2011 yılı sonunda iPhone 4S ile birlikte hayatımıza giren Siri, iPhone kullanıcılarına bazı komplike işlemleri ses direktifleri ile kolayca yapabilme imkanı sunmaya başladı. Yıllar içinde “Haritayı göster”, “Saat kaç?”, “Bir Dolar kaç Türk Lirası?” gibi, karşılık vermek için söylenen kelimeleri çözümlemenin yeterli olduğu (“anlama” ihtiyacı doğurmayan) soru ve direktiflere yanıt verip internet aramaları yapmaktan, ellerinizi kullanmadan telefon kontaklarına mesaj göndermek, takvime yeni etkinlik ve hatırlatıcılar eklemek, ulaşmak istediğiniz yere en hızlı varmanızı sağlayacak rotayı hesaplamak gibi gerçek bir kişisel asistanın kısmen de olsa yerini alabilecek bir işlevselliğe erişti.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 747 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 49 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.
  • Nedim Küçük

    Gökalp bey, yaptığınız analiz ve değerlendirmedeki tespitleriniz için tebrik ederim.
    Çok başarılı, heyecan verici ve çok faydalı bir makale olmuş.

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Tasarımcılar için araştırma rehberi tasarim-arastirmalari-rehberi

Tasarımcılar için araştırma rehberi

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Kullanıcı deneyimi yazarı (UX Writer) kimdir ve ne iş yapar?

Kullanıcı deneyimi yazarı (UX Writer) kimdir ve ne iş yapar?

Gizle