Makaleler

Ziyaretçi kaybettirmeyen geri dönüş kurguları

İnternet deneyimimizin vazgeçilmez unsuru "geri" butonları, yanlış kurgulandığında kullanıcınıza sunduğunuz deneyime zarar verebilir, hatta sadece yanlış kurguladığınız bir geri dönüş aksiyonu, ziyaretçinizin sitenizi hiç düşünmeden terk etmesine neden olabilir.

Alper Gökalp 04 Mart 2016

İnternet deneyimimizin vazgeçilmez unsuru “geri” butonları, yanlış kurgulandığında kullanıcınıza sunduğunuz deneyime zarar verebilir, hatta sadece yanlış kurguladığınız bir geri dönüş aksiyonu, ziyaretçinizin sitenizi hiç düşünmeden terk etmesine neden olabilir.

Peki, “geri” butonları neden var ve nasıl kullanılmalı?

İnternetin genel kullanıma açıldığı ilk zamanlardan beri web siteleri çok değişti. Onları görüntülemek için kullandığımız araçlar (tarayıcılar) da, diğer yazılım ürünleri gibi hızla evrimleşmeye devam ediyor. Örneğin, yaygın tarayıcılardan ikisi olan Chrome ve Firefox, 2015 yılı içinde ortalama ayda bir kereden daha sık güncellenmiş. Ancak, 90’lı yıllardan hatırlayacağımız ilk tarayıcılar olan Internet Explorer ve Netscape Navigator’dan bu yana değişmeyen bir şey var: “Geri” butonu.

Kökeninin ölüm korkusuna dayanıyor olması muhtemel olan “risk” kavramı; ekonomik, sosyal ve davranışsal boyutlarıyla, her gün, her dakika hayatımızı şekillendiren küçüklü büyüklü kararları alırken başvurduğumuz en önemli dayanak. Vereceğimiz bir kararın içinde barındırdığı risk ne kadar küçük olursa, o kararı almak o kadar basit oluyor. Diğer taraftan, hiçbir opsiyonun risk barındırmadığı durumlarda, karar almanın basitleştiğini de söyleyemiyoruz. Hatta hayatımızda bu tip durumları en aza indirgemek için icat etmiş olduğumuz “fırsat maliyeti” gibi soyut riskler de var; ancak bu yazı özelinde dolaylı riskleri kapsam dışı bırakmakta fayda görüyorum.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir