Merve Uygun Erdol: “Toplum kadınların neler başarabileceklerinin farkında değil…”

Merve Uygun Erdol: “Toplum kadınların neler başarabileceklerinin farkında değil…” lonca-works-merve-erdol

Seni kısaca tanıyabilir miyiz? Hangi alanda eğitim aldın, neler yaptın, yapıyorsun ve yakın geleceğe ve profesyonel hayatına dair hayallerin neler?

Ben lisansımı Bilkent Üniversitesi Uluslarası İlişkiler bölümünde tamamladım. Hacettepe Üniversitesi’nde de MBA yaptım. 6 sene kendi şirketimizde çalıştım. Çok radikal bir kararla, yaklaşık 1,5 sene kadar önce yazılıma yöneldim ve o zamandan beri yazılım alanında kendimi geliştiriyorum. Sürekli kod yazarak proje üretiyorum, kod okuyorum. Lonca.works üyesi olmamla birlikte profesyonel hayatıma dair hedefim “iyi bir kadın yazılımcı” olmak oldu. Haziran ayında edelkrone’da Doğukan Güven Nomak’ın yanında yaptığım yazılım stajıyla aktif olarak yazılım dünyasına giriş yaptım. (Staj videosunu buradan izleyebilirsiniz.)

Peki bilgisayarlarla ve dijital dünya ile nasıl tanıştın? Ders için miydi, eğlence için mi?

Bilgisayarla ilkokulda tanıştım. Okulda bilgisayar derslerimiz vardı. Arama motorunda arama yaparak çıkan sonuçları incelediğimizi hatırlıyorum 🙂 Ondan sonra da hayatımdan hiç çıkmadı. Eğlenceden ziyada hep ders ve için iş kullandım bilgisayarı. Şimdi ise “macbook”um hayatımın en önemli parçası.

Uluslararası İlişkiler ve üzerine MBA eğitimi aldıktan sonra bambaşka bir alan olan yazılımcılığa geçme kararı nasıl gelişti? Bu “ilginç” süreci biraz anlatır mısın?

6 sene kadar kendi şirketimizde çalıştığımı söylemiştim. İşimiz gereği online satış sitesi ve başka websiteleri kurmamız gerekiyordu. Bu işleri yapan insanlarla çalışmaya başlayınca websitesi ile insanların ihtiyaçlarına daha kolay cevap verebiliyor olmanın bana büyük keyif verdiğini farkettim ve WordPress ile freelance web tasarım işleri yapmaya başladım. Bu dünyayı tanıyınca WordPress’in bana yetmediğini gördüm. Eğer bu yolda devam edeceksem mutlaka yazılım bilgisine ihtiyacım vardı. Ufak kod parçaları yazmak, kod okumaya çalışmak, ekranda bir şeyler ürettiğimi görmek beni gerçekten çok mutlu ettiği için hayatımı ve kariyerimi değiştirmeye karar verdim. Bu kararı verdiğimde oğlum 1,5 yaşındaydı. Benim için zorlu bir süreç başlamış olsa da eşimin desteği sayesinde ve oğlumun ileride “Annem kod yazıyor” diyeceğini düşünerek bu süreci en verimli şekilde geçiriyorum.

Lonca.works’e katılma sürecini de biraz dinlemek isterim. Mühendislik veya yazılıma dair formal eğitim almamış birisi için süreç nasıl ilerledi?

Yazılım öğrenmek o kadar kolay değil tabi 🙂 Herkes gibi Udacity, Teamtreehouse, Udemy ile tanıştım ve kayboldum çünkü nereden başlamam gerektiğini bilmiyordum. Tesadüfen Kadın Yazılımcı topluluğuna denk geldim ve kendimi anlattım. Bana yol gösterilmesine ihtiyacım vardı. 1 saat içinde Yaprak Ayazoğlu (canım Yaprak) bana kendini ve Lonca’yı tanıtan bir e-posta gönderdi. Lonca’ya sadece mühendisleri kabul ettiklerini ancak benim mentorum olabileceğini söyledi. O günden sonra benim için her şey değişti. Yaprak beni birçok konuda yönlendirdi. Ona ne kadar çok e-posta attığımı, ne kadar çok soru sorduğumu hatırlamıyorum 🙂 Bir süre bu şekilde çalıştıktan sonra, bana Armağan’la konuştuğunu, mühendis olmasam da Lonca’da çırak olabilmem için benimle mülakat yapmak istediklerini söylediğindeki mutluluğumu tarif edemem. Görüşmemizin ardından 1 hafta içinde Lonca’ya girebilmek için tamamlamam gereken “challenge”ları tamamladım ve Lonca’ya geçen sene Temmuz ayında dahil oldum. Armağan ve Yaprak gibi çok başarılı insanlarla çalışmak, her soruma hemen cevap vermeleri, dünyanın farklı ülkelerinde kendini yazılıma adamış kişilerle bir arada olmak çok büyük şans.

Kişisel tecrübelerine ve kariyer değişikliği serüvenin ışığında bakacak olursan, sence yazılım alanında formal bir eğitim almak zaruri der misin?

Kariyer değişikliği kararımı verdiğimde, mühendis olmadığım için bu kararım çevremde pek olumlu karşılanmadı. Herkesin kod yazamayacağını, öğrenmenin o kadar kolay olmadığını, mühendis olmadığım için iş bulamayacağımı söyleyen çok fazla insan oldu. Başta bu düşünceler moralimi fazlasıyla bozuyordu fakat Armağan ve Yaprak, mühendis olup olmamamın hiç önemi olmadığını, gerçekten çalışırsam çok iyi bir geliştirici olacağımı söyleyerek hep destek oldular bana. Bu konuda bana destek olan diğer başarılı yazılımcı da Fatih Acet. Formal eğitimi tabii ki kişiye “mühendis” ünvanı veriyor ve bu durum birçok da kapı açıyor. Bunun yanında da, planlı, kararlı ve azimli çalışarak yazılım sektöründe başarılı olunabileceğini çok iyi biliyorum.

Peki bilişim sektörüne geç girmiş bir kadın olarak, sırf kadın olduğun için söylediklerinin/önerilerinin ciddiye alınmadığını hissettiğin oldu mu?

Evet, maalesef birçok alanda olduğu gibi bu sektörde de erkek egemenliği var. Kadınların kod yazamayacağı, bilgisayardan anlamadıkları, erkeklerin bu konuda daha başarılı olduğu düşünülüyor. Kadın olmamı bırakın, anne olduğum için evde oturup çocukla ilgilenmemi söyleyen kişiler bile oldu. Toplumumuz hala kadınların neler başarabileceklerinin farkında değil. Lonca olarak amaçlarımızdan biri de, başarılı kadın yazılımcıları desteklemek, daha çok kadın yazılımcıyı sektöre kazandırmak.

Senin gibi kariyer değişikliği planlayan ve/veya yazılım alanına yönelmek isteyen insanlara önereceğin tek bir şey olsaydı, bu ne olurdu?

100$ indirim fırsatı! Springboard Data Science (Veri Bilimi) kurs programı 100$ indirimli! İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Proje üretin! Eğitim videoları, makaleler, kitaplar tabii ki size yol gösteriyor, çok şey öğretiyor. Projenin küçük veya büyük olması önemli değil, önemli olan o kodu yazarken kendinizi nasıl geliştirdiğiniz; çünkü “tamam biliyorum artık öğrendim” dediğiniz şeylerin pratikte o kadar da kolay olmadığını göreceksiniz. Çok hatayla karşılaşarak çok şey öğreniyorsunuz. Bu yüzden sürekli kod yazmak gerek. Bu yol gerçekten zor bir yol, çok emek vermek, çok zaman harcamak gerek. Bu yüzden eğer tutkuyla ve keyifle saatlerce çalışacaksanız bu alana yönelin.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Ürün/Market Uyumu (Product/Market Fit) Nedir?

Ürün/Market Uyumu (Product/Market Fit) Nedir?

Gizle