Röportajlar

Neşe Kına: “Eşit olmayan bir dünyada bir şeyleri başarmam gerektiğini anladım…”

Tasarım teknolojiyi alanlarında üreten kadınlara odaklandığımız serimiz Dijital Dünyanın Kadınları'nın 3. bölümünde konuğumuz Neşe Kına. Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünden mezun olmasının ardından kurumsal dünyaya atılan ve "UX Executive" olarak çalışan Kına ile teknoloji ile olan ilişkisini, beyaz yakalıların dünyasında cinsiyet eşitliğini ve kendi bakış açısını konuştuk.

Alkan Dalkılıç 27 Ağustos 2018

Teknoloji ve tasarım alanlarında üreten ve çalışan kadınların fikirlerine yer verdiğimiz serimiz Dijital Dünyanın Kadınları’nın 3. bölümünde Neşe Kına ile konuştuk. Gazi Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde lisans ve yüksek lisans derecelerini tamamlayan Kına, aralarında Garanti Bankası, Vodafone, Honda ve Yapı Kredi’nin de bulunduğu bir çok kurumda kullanıcı deneyimi alanında çeşitli pozisyonlarda çalıştı. Halen “UX Executive” olarak devam eden kariyerinin yanı sıra, UXFolks ve imece gibi oluşumlarda mentor ve gönüllü olarak bilgilerini paylaşmaya devam ediyor.

Kariyerinin büyük bir kısmını yerel ve global devlerin bünyesinde geçiren Kına ile kendi deneyimleri ve öğrendikleri ışığında Türkiye’nin teknoloji ve tasarım sektörlerinde edindiği cinsiyet eşitliği algısı ve kişisel önerileri üzerine konuştuk.

İyi okumalar!


Bize biraz kendinden ve şu an çalıştığın işten/projeden bahsedebilir misin?

Endüstri Ürünleri Tasarımı eğitimini tamamladıktan sonra yaklaşık 5 yıldır çeşitli tasarım alanlarında ürün ve deneyim tasarımcısı olarak çalıştım. Bir yandan aynı bölümde yüksek lisans eğitimime devam ettim. Şu an Vodafone şirketinde UX Executive olarak çalışıyorum. Farklı sektörler ve girişimcilere ürün tasarımı ve kullanıcı deneyimi mentörlüğü yapıyorum. Şu anki işimde kullanıcı davranışlarını analiz ederek niteliksel ve niceliksel verileri kullanarak ihtiyaçlarına göre wireframe, prototip ve görev akışları geliştiriyorum. Geliştiricilerle iletişim kurarak doğru deneyimin sunulmasına destek oluyorum.

Sabah uyandığında ilk yaptığın şey / seni hayata karşı motive eden şey ne oluyor?

Güne uyanmayı bir bayram gibi karşılıyorum diyebilirim. Yeni bir güne uyanmak ve yapabileceğim bir sürü deneyimin olması beni mutlu ediyor. Ağız dolusu gülümsüyorum ve sevdiklerime sarılıyorum. Beni hayata karşı motive eden şey bu oluyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz