Röportajlar

Zeplin: Kullanıcılarının omuzlarında yükselen bir girişim

Startup Sohbetleri serimizin bu bölümündeki konuğumuz, Türkiye'nin küresel ölçekte en başarılı girişimlerinden biri olan Zeplin. Bizi İstanbul ofisinde ağırlayan kurucu ortaklardan Pelin Kenez ile Zeplin'in geçmişi, Y Combinator süreci ve gelecekte neler olacağı üzerine samimi bir sohbet gerçekleştirdik.

Alkan Dalkılıç 25 Mayıs 2018

Zeplin macerasına ne zaman başladınız?

Aşağı yukarı üç yıl oldu. 2014 yazında başladık, Haziran ayıydı. Bir ay sonrasında önce bir alfa çıktık, üç ay geçtikten sonra bir beta çıktık, ilk betamızı yayınladığımızda Eylül’dü. O zamandan beri var Zeplin.

Senin arkaplanın nedir, yazılımcı mısın?

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Endüstri Ürünleri Tasarımı okudum. Mezun olduktan sonra direkt çalışmaya başladım. O zaman Pozitron’du şimdi Monitise oldu, orada çalışmaya başladım. Biraz ilgim vardı bu alana aslında. Sonrasında orada da iki buçuk yıl kadar çalıştım. Orada daha çok mobil uygulamalar üzerine çalıştık. THY, İş Bankası gibi markalar için daha çok mobil odaklı projeler üzerine çalışıyorduk. Sonrasında da aslında Zeplin fikri biraz oradan çıktı diyebilirim. Şöyle; ben tasarımcıyım, diğer üç ortağım da yazılımcı. Biz tasarımları paylaşırken sürekli bir git gel döngüsüne saplanıyorduk. Ben ekran görüntüleri alıp üzerine “spec”leri yazıyordum ama mesela Android ise farklı, iOS ise farklı, bir de bunları her güncellediğinizde tekrar bu manuel süreci yapmamız gerekiyordu. Bu süreçlerdeki git gel yorucu oluyordu ya da diyelim ben bazen bir “spec”i yazıyorum ama yazılımcı diyor ki “bana aslında şunlar da lazım” vs. Dosyalar e-postalarda, başka bir yerlerde, sürekli bir gereksiz efor, manuel ve gitgide uzayan bir süreç vardı. Sonrasında Berk’le ikimiz ayrıldık, 6 ay kadar freelance bir şeyler yaptık ama o süreç boyunca da Zeplin aklımızda fikir olarak hep vardı. O sıralarda girişimcilik ekosistemleri, nasıl girişimci olunur gibi konulara çok hakim değildik ama hani böyle bir problem var, bunu çözmeye çalışalım gibi bir amaçla başladık.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • Murat Tortopoglu

    ilk soru ‘senin arkaplanın nedir?’ sorusu ajansın bloğu ve konu zeplin olunca sadece beni mi güldürdü 🙂 Selamlar herkese, ağzınıza elinize sağlık

İlgini çekebilir