Röportajlar

Türkiye’deki tasarım toplulukları bölüm 1: UX’minimal

"Tasarım ve teknoloji ile değişim yaratanların bilgi kaynağı" SHERPA Blog, yepyeni yazı dizisiyle karşınızda: Türkiye'deki Tasarım Toplulukları. Bu yazı dizisinde ülkemizin dijital tasarım kültürüne gönüllü olarak destek veren, etkinlikler düzenleyen, bu kültürü büyükşehirlerin sınırları dışına çıkarmaya çalışan ve sektöre hem iletişim hem de nitelikli bilgi kazandıran topluluklara yer vereceğiz. İlk konuğumuz ise UX'minimal.

SHERPA Blog 24 Haziran 2019
ux-minimal-roportaji

“Tasarım ve teknoloji ile değişim yaratanların bilgi kaynağı” SHERPA Blog, yepyeni yazı dizisiyle karşınızda: Türkiye’deki Tasarım Toplulukları. Bu yazı dizisinde ülkemizin dijital tasarım kültürüne gönüllü olarak destek veren, etkinlikler düzenleyen, bu kültürü büyükşehirlerin sınırları dışına çıkarmaya çalışan ve sektöre hem iletişim becerisi hem de nitelikli bilgi kazandıran topluluklara yer vereceğiz. İlk konuğumuz ise UX’minimal.

Keyifli okumalar!

“UX’minimal kimler tarafından, nasıl bir amacı temsil etmek için kuruldu?” diye sormamıza gerek kalmaksızın, uxminimal.com* dan yanıtını alabiliyoruz 🙂 O zaman soralım, neden? Neden böyle bir inisiyatif almak istediniz?

Farklı disiplinlerden bir araya gelmiş ve kullanıcıya dokunan tüm alanları irdelemeyi, kullanıcı deneyimi alanında rol alan kişileri bilinçlendirmeyi ve en önemlisi paylaşarak öğrenmeyi hedefleyen bir ekibiz. Organize ettiğimiz buluşmalar ile ‘yüz yüze’ tanışmayı, workshop’larımız ile paylaşarak üretmeyi, Slack kanalımız ile de iletişimde kalmayı amaçlıyoruz. ‘Kullanıcı Deneyimi Tasarımı’ gitgide gelişen ve büyüyen bir alan ve bu büyümede hep beraber yer alalım istiyoruz.

İnisiyatif alma nedenimiz ise biraz yokluk; aradığını bulamamak ve ihtiyaçlarımız için harekete geçmek. Ankara’ da üreten, tasarlayan, kodlayan vs. ancak birbiriyle etkileşimi ve iletişimi düşük bir topluluk mevcuttu. Bu insanları bir araya getirerek kullanıcı deneyimi konusundaki uluslararası standartları, bulunduğumuz lokasyonda da sağlamak ilk kaygımızdı. Bir şeyler öğrenmek adına İstanbul’a gitme zorunluluğu, bir noktadan sonra bizi inisiyatif almaya yönlendirdi. Şu anda da sürekli bu ihtiyaca verdiğimiz cevabı iyileştirmeye çalışıyoruz. Ankara lokasyonundan ülke geneline hitap eden bir komünite olduk ama aklımızda hep; ‘bu topluluğa ne katabiliriz?, ‘bu topluluğun neye ihtiyacı var?’, ‘bunun için bizim neye ihtiyacımız var?’ soruları dolanıyor. İhtiyaçtan doğduk ve ihtiyaçlara göre sağlam adımlarla evriliyoruz.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • atilla.aliskan@me.com

    Bu güzel röportaj ve içeriklerinde bize yer verdikleri için SHERPA ekibine tekrar çok teşekkür ediyoruz. Keyifli okumalar 🙂

  • ahuseynovteymur

    Bursaya da gelin ^)

Keşfetmeye Devam Et