UX alanında yapılan en belirgin hatalar neler?

UX alanında yapılan en belirgin hatalar neler?

Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kerem Rızvanoğlu ve GittiGidiyor Ürün Stratejisi ve Proje Geliştirme Direktörü İrfan Gürvardar, Brand Week İstanbul Efsaneleri serimizin dördüncü bölümünde konuklarımız oldu.

Kullanıcı deneyimi profesyonellerinin yaptığı en belirgin hataları konuşarak başladığımız söyleşimizde, Türkiye özelinde henüz UX ve UI ayırımının yeterince belirgin olmadığı ve kullanıcı araştırmaları sürecine gereken özenin gösterilmediği fikirleri ön plana çıkarken; startup’lardan büyük ölçekli kurumsal yapılara, daha iyi kullanıcı deneyimi sunmak amacıyla sıklıkla düşülen hataların altı çizildi.

Prof. Rızvanoğlu ve Gürvardar ayrıca bizimle, UX alanında yapılan yatırımların geri dönüşünü ölçümlemenin önündeki engellere, yapay zeka (AI), “deep learning”, “machine learning” gibi terimlerin nasıl bir erozyona uğradığına ve bu problemlerin nasıl aşılacağına ilişkin görüşlerini de paylaştı. İyi seyirler!

Kimdir?

Prof. Dr. Kerem Rızvanoğlu | Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi, Xedzone Kurucu Ortağı

Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışan Kerem Rızvanoğlu halen aynı fakültede Bilişim Anabilim Dalı Başkanlığı’nı yürütmektedir.

Rızvanoğlu, 2001 yılından beri kullanıcı deneyimi, kullanılabilirlik ve etkileşim tasarımı başlıkları altında lisans, lisansüstü ve sertifikasyon seviyelerinde farklı kurumlarda ders vermektedir. Geçmiş yıllarda Boğaziçi ve Koç Üniversitesi’nde lisans ve lisansüstü dersler veren Rızvanoğlu, hâlâ düzenli olarak Galatasaray Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi’nde dersler vermektedir.

İrfan Gürvardar | eBay Turkey – GittiGidiyor, Ürün Stratejisi ve Proje Geliştirme Direktörü

Gürvardar, 2002 yılından bu yana Türkiye’nin önde gelen dijital şirketlerinde sırasıyla Web Tasarımcısı, Proje ve Müşteri Yöneticisi, Ürün Müdürü ve Yaratıcı Yönetmen olarak çalışmış olup bugün hâlâ eBay Türkiye (GittiGidiyor) şirketinde Ürün Stratejisi ve Proje Geliştirme Direktörü görevini üstlenmektedir.

2002 yılında Türkiye’nin önde gelen dijital ajanslarından BCA Creative Ltd.’de Web Tasarımcısı olarak iş hayatına başlayan Gürvardar, 2004 yılında Türkiye’nin önde gelen dijital ajanslarından Netwise-Praksis’te kıdemli Web Tasarımcısı olarak çalışmaya başlamış ve 2007 yılından itibaren aynı kurumda Proje ve Müşteri Yöneticisi olarak görev almıştır. Bu pozisyonda, Türkiye’nin önde gelen firmaları için projeler geliştirmiş ve yönetimini gerçekleştirmiştir.

2008 yılında Sahibinden.com’da Ürün Yöneticisi olarak çalışmaya başlayan Gürvardar, buradaki görevi süresince yüksek gelir getiren projeler geliştirmiş ve yönetmiştir.

150$ indirim fırsatı! Springboard Business Analytics kurs programı 150$ indirimli! İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

İrfan Gürvardar, Ocak 2012’den itibaren eBay Türkiye’de (GittiGidiyor) Yaratıcı Yönetmen olarak çalışmaya başlamıştır. Ağustos 2014’te Ürün Stratejisi ve Proje Geliştirme Direktörü olarak görevlendirilen Gürvardar, şu anda şirketin müşteri merkezli stratejisini tanımlama ve formüle etme konusunda ekibi ile birlikte çalışmalarını sürdürmektedir.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Kolay İK: “Mutlu kullanıcılar, mutlu bir takımla mümkün”

Kolay İK: “Mutlu kullanıcılar, mutlu bir takımla mümkün”

Gizle