Röportajlar

[UX-Araştırma] — Türkiye’deki tasarım toplulukları – 7. bölüm

Serinin 7. bölümünde, kullanıcı deneyimi araştırması konusunda bilgi paylaşımını ve etkileşimi farklı disiplinlerden katılımcılarla geliştirmeyi hedefleyen [UX-Araştırma] topluluğunu konuk ettik.

Berk Bayri 08 Ekim 2020
UX Araştırma Topluluğu

[UX-Araştırma] nedir? Kimler tarafından, ne zaman ve hangi amaçla kuruldu?

UX-Araştırma topluluğu, ODTÜ sosyal bilimler temelli araştırma, insan ve bilim üçgeninde yetişmiş olan Arzu Türüt (Sosyoloji) ve Kerem Can Demirtaş (Psikoloji) tarafından karanlık 2020’nin Haziran ayında kuruldu. Topluluk kurma fikrinin henüz başındayken, sosyal bilimler (antropoloji-psikoloji-sosyoloji) çıkışlı ve kullanıcı deneyimi alanında çalışanların birbiri ile iletişimde olmadığını ve bizim de buna bir çözüm üretmemiz gerektiğini düşündük. Ardından, bu konuda Türkiye’de genel olarak da bir topluluk boşluğu olduğunu fark ederek yalnızca sosyal bilimler çıkışlı küçük bir kitle yerine, etkileşimi ve alandaki bilgi paylaşımını artırabilmek adına “UX Research” boşluğunu mümkün mertebe doldurabilecek, araştırmayı bilen, bilmek isteyen herkesi aynı çatı altında toplamak üzere böyle bir girişimde bulunduk.

En temel hedefimiz Türkiye’de kullanıcı deneyimi araştırmacılarının bir topluluk bünyesinde bulunabilmesini sağlamak. Bilgi ve tecrübe paylaşımının yanı sıra ekosistemdeki herkesi birbiriyle iletişime geçirebilmeyi ve samimi bir ortamda network yaratmayı amaçlıyoruz.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et