Ardışık Yerleştirme Etkisi nedir?

Ardışık Yerleştirme Prensibi’ne (Serial Position Effect) göre, kullanıcılar her zaman en baştaki ve en sondaki öğeyi hatırlarlar. Bu nedenle navigasyon barındaki en önemli aksiyonlar her zaman en başa ve en sona, yerleştirilmelidir. Aynı sebepten dolayı daha az kullanılan özellikler listelerin ortalarına yerleştirilir. Önemli özelliklerin başa yerleştirilmesi hazıfada kalmasını da kolaylaştırır.

Eğer kullanıcının ilk gördüğü andan itibaren 30 saniyeden daha kısa sürede karar vermesi gerekiyorsa, en önemli öğeleri en başa koymak bir avantaj olabilir. Eğer bir listeyi okuduktan sonra karar vermesi gerekiyorsa, en önemli öğe bu sefer listenin sonuna koyulmalıdır. Eğer kullanıcı ses ya da görüntü içeriği ile karşı karşıya ise bu tür durumlarda önemli öğelerin en sonda verilmesi uygundur.

Tasarımcılar aynı zamanda öncelik ve sonralık etkilerini de araştırma yaparken göz önünde bulundurmalılardır. Eğer kullanıcıya uzun bir liste sunuluyorsa bu listede bir hata payı olacaktır. Verilen seçenekler, sorular boyunca farklı yerlere yerleştirilirse sonuçlar daha doğru olacaktır.

Sözlüğe Dön