UX Efsanesi #19: “İnternet sitesini tasarlamak için içeriğe ihtiyacınız yoktur.”

Birçok tasarımcı wireframe’leri ve comp’ları “lorem ipsum” içeriği ile oluşturur. “Lorem ipsum” kullanmak, estetik olarak hoş ancak gerçekçi olmayan bir tasarım ile sonuçlanır. Daha kötüsü, içerik ikincil öncelikteymiş gibi bir izlenim yaratır.

Aslında ziyaretçiler tasarım değil içerik için gelirler. Kullanıcı arayüzü tasarımında açık ara en önemli öğe içeriktir. Basit yapılı ancak kaliteli içeriğe sahip bir web sitesi, kullanılabilirlik testlerinde güzel düzenlenmiş ancak vasat metinli bir sayfadan daha iyi performans gösterir.

Tasarımınızı neden gerçek içeriğe dayandırmalısınız?

  • Tasarımcı Luke Wroblewski, “Web tasarım sürecinde sahte içerik ve bilgi kullanmak, ürünlerde gerçekçi olmayan vaatler ve potansiyel olarak ciddi tasarım hataları ile sonuçlanabilir” diyor. Aynı zamanda bu tasarımlara, asıl içerik eklendiğinde genellikle birçok hata ile karşılaşıldığını belirtiyor. – Lorem Ipsum’un Ölümü
  • İçerik uzmanı Kristina Halvorson, bir röportajında, tasarım kararlarının içerik tarafından yönlendirilmesi gerektiğini ve tüm düzenin içeriği destekleyecek şekilde kurulması gerektiğini savunur.
  • Getting Real adlı kitaplarında 37signals’ın web uzmanları sahte içeriğin tehlikeli olabileceğini açıklıyor ve “lorem ipsum kopyanın görüntülenmesini değiştiriyor. Metin tabanlı içeriği, görsel tasarım öğesine, yani metnin şekline indirgiyor ve olması gerekeni, yani birinin gireceği veya okuyacağı önemli bilgiyi gözden kaçırıyor” diyor – Use real words
  • Getting Real’dan bir başka alıntı: ”Metin yazarlığı arayüz tasarımının ta kendisidir. En iyi arayüzler, içeriği kuvvetli olanlardır. Her bir pikselin, ikonun, yazı tipinin önemli olduğuna inanıyorsanız her bir harfin de önemli olduğuna inanmalısınız.”  – Copywriting is Interface Design
  • Jakob Nielsen metin yazarlığının önemi ile ilgili yapmış olduğu paylaşımında “Metin, bir kullanıcı arayüzüdür” der. – Twitter Postings: Iterative Design.
  • “İçerik, tasarımdan önce gelir. İçerik yokken tasarım tasarım değildir, süslemedir.” der, web tasarımcısı ve yazar Jeffrey Zeldman.
  • Tasarım yaklaşımınızı “lorem ipsum”dan gerçek içeriğe nasıl değiştireceğiniz üzerine pratik tavsiyeler ile detaylandırılmış bir makale: Lorem Ipsum is Killing Your Designs ve The Importance of Copywriting in Web Design.
  • Unutmayın ki lorem ipsum ile ilerleyen işler felaketle sonuçlanabilir.
  • Lorem ipsum kullanmak için olabilecek tek mümkün bahane gangsta lorem ipsum generator kullanmaktır.

 

Adobe Creative Cloud aboneliklerinde öğrencilere ve öğretmenlere özel %60 indirim fırsatlarını kaçırmayın.

Zoltán Kollin

 

Bugün 0 makale daha okuyabilirsin. Sınırsız okumaya devam etmek için
Ücretsiz Kaydol

Bu içerik SHERPA Blog okurlarına özel.

Devamı ve daha fazlası için sadece okur girişi yapman yeterli.

Kullanıcı deneyimi (UX), tasarım ve teknoloji alanında bilgini pekiştir.

Kullanım koşullarını okudum ve kabul ediyorum.
Neden kaydolmalıyım?