Burak Güngör

UX Writer @SHERPA

Burak, 7 Mart 1993 İstanbul doğumlu. İstanbul Sosyal Bilimler Lisesi’ni bitirdikten sonra, Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar bölümünden mezun olarak eğitim hayatını tamamladı.

Hikaye anlatımına ve konuşan arabirimlere ilgisi 5 yaşındayken ilk Atari’sini aldığında başladı. Oyuncu geçmişi (bugünü ve geleceği) sayesinde oyun dışı ortamların oyunlaştırılarak kurgulanması ve deneyimlenmesi üzerine özel bir ilgisi bulunuyor. Uygulamalar, servisler, web siteleri hayatımızda bu denli yer almadan çok daha öncesinde oyunların; arabirimle etkileşime giren kullanıcıların sorunlarını tespit edip farklı çözümler getirdiğinin bilincinde. Bu nedenle bilgisayar ve konsol oyunlarını etkileşimli deneyim tasarımının atası olarak kabul ediyor. Analog dönemden dijitale geçişi tecrübe etme fırsatı bulduğu için kendini şanslı görenlerden.

Hikaye anlatımına ve kurguya olan ilgisi ortaokulda NBA, lisede tarih, üniversitede sinema, mezuniyet sonrasında reklam yazarlığı ile devam etti. Kurguyla olan ilişkisini 2019 yılından beri diyalog, deneyim ve içerik tasarımı kulvarlarında sürdürüyor.

Kendini fiziksel hareketlerde tembel, bilgisayar başında ise üretken biri olarak tanımlıyor. Fiziksel hareketlere efor harcamayı sevmediği için, kendi hayatının çeşitli noktalarında zamanının ve enerjisinin korunmasına dair optimizasyon önerileri bulmaktan keyif alıyor. Optimizasyona bu denli kafa yormuşken buradaki yaklaşımını dijital ürünlere de yansıtabilmek, kişileri zaman kayıplarından ve zihinsel yüklerden kurtarabilmek arzusunda.
Önü, arkası, sağı ve solu dijitalle çevrelendiği içindir belki de bilinmez ama kendisi fiziksel etkileşimi tercih edenlerden. İnsanlarla gerçekleştirdiği yüz yüze diyaloglardan ve onların deneyimlerinden öğrenmeyi daha bir farklı seviyor. Bu beyanını boomer’lık başlangıcı olarak gördüğünü de ayrıca kabul ediyor.

Mesai saatleri dışında kendisine ulaşmak istediğinizde, eğer ki oyun oynamıyorsa, yine aynı masanın başında fakat bu sefer müzik veya video prodüksiyonu ile ilgilenirken bulabilirsiniz.

Yazara ait içerikler

Blockchain perspektifinden DesignOps
Makaleler

Blockchain perspektifinden DesignOps

SHERPA UX Writer Burak Güngör, DesignOps kavramını blockchain teknolojisi, merkeziyetsizlik ve otonomluk kavramlarından destek alarak anlatıyor.

Burak Güngör