Dünyaca ünlü 21 markanın resmi kullanılabilirlik, kullanıcı deneyimi ve arayüz tasarımı kılavuzları

Dünyaca ünlü 21 markanın resmi kullanılabilirlik, kullanıcı deneyimi ve arayüz tasarımı kılavuzları

Tasarımcıların ve geliştiricilerin, ürettikleri uygulamaların ve web sitelerinin daha kullanılabilir olmasını sağlamak için danışabilecekleri ve inceleyebilecekleri en iyi kaynaklardan biri kılavuzlardır. Birbirinden farklı işletim sistemlerinin, cihazların ve uygulamaların birbirinden farklı ortamlarda geliştirilmesi; yani her şirketin üretim süreçlerinin kendisine özel olması nedeniyle, her şirket kendine özgü kullanılabilirlik kılavuzları ve kullanıcı deneyimi ve arabirim tasarımı yönergeleri geliştirmiştir. Birçok açıdan benzerlik gösterseler de, büyük markalar ürün ve hizmetleri için ikonik tasarım dilleri ve deneyimleri oluşturarak kendilerini farklılaştırmaktadır.

Kılavuzlar ve yönergeler yalnızca renk paleti ve fontlar değildir; markanın misyonunun bir ürünüdür. Marka genelinde tutarlılık ve standart oluşturmak için markanın felsefesini, kişiliğini ve kültürünü de içerir. Ayrıca yalnızca kullanıcılar için değil tasarımcılar ve mühendisler için de oldukça önemlidir. Tutarlı ve standart tasarım sistemi oluşturulduğunda tasarımcıların; oluşturulmuş stilleri, elemanları ve şablonları yeniden kullanmasına olanak sağlar ve bu onlara üst seviyede düşünmeye odaklanmak için zaman kazandırır.

Aşağıdaki listeden, dünyaca ünlü 21 markanın iyi bir kullanıcı deneyimi geliştirmelerine yardımcı olan tasarım kılavuzlarına ve arkasındaki düşünce süreçlerine ulaşabilirsiniz. Kullanıcı deneyimi tasarımı ve geliştirme alanında derinlemesine bilgi edinmek ve büyük markaların yaklaşımlarını daha iyi anlamak için bu kılavuzları detaylı incelemek gerekir. Eminim inceleme sürecinde, daha önce görmediğiniz veya düşünmediğiniz birçok şey bulacaksınız.

 

1- Adobe


2- Airbnb


3- Amazon


4- Apple


5- Atlassian


 6- BBC


7- BlackBerry


8- BuzzFeed


9- Github


10- Google


11- IBM


12- Lonely Planet


13- Microsoft


14- Microsoft Office


15- Nokia


16- Salesforce


17- Samsung


18- Sony


19- Ubuntu


20- Wework


21- Yelp


Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Nitelikli kahve tasarlanabilir mi? kronotrop-ozgun-sarisoy

Nitelikli kahve tasarlanabilir mi?

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Susam Sokağı’nı bir efsaneye dönüştüren kullanıcı testleri

Susam Sokağı’nı bir efsaneye dönüştüren kullanıcı testleri

Gizle