Makaleler

7 adımda bir “re-design” sürecinin anatomisi

Shopify Plus'ın yeniden tasarlanma sürecinin aşamalarına detaylıca bakarak süreç boyunca yapılması gerekenleri örneklerle inceliyoruz.

Görkem Tüzün 14 Haziran 2019
7-adimda-redesign-sureci

E-ticaret platformumuzun kurumsal sürümü olan Shopify Plus, Şubat 2014’te piyasaya sürülmüştü ve yeniden tasarlamanın zamanı gelip gelmediğini sorduğumda hala ilk iterasyonundaydık. Sadece bir yıldan fazla oldu, ancak müşterilerimizi ve kim olduğumuzu daha iyi anlamıştık; artık eski “branding” bize uymuyordu.

Bu işlem boyunca çok özel bir süreç izlemedik, nerede ve nasıl olmamız gerektiğine ise yazının devamındaki 7 adımı takip ederek ulaştık.

1. Kullanıcı görüşmeleri

Shopify Plus’ı özümsemek için yönetici ekibinin üyeleriyle birebir görüşmeler yaptım ve her görüşmeyi kaydederek, notlar alarak kaydettim.

Görüşmeler bana öyle bir ilham vermişti ki ürün hakkında her şeyi biliyor gibi hissettim. Böylece vizyon ve misyon durumunu, marka kılavuzunu, proje “brief”ini ve website metinlerini yazmak çok kolay hale geldi. Bana gelen ilhamın insanlara da aynı etkiyi yaratması için sitemizin daha iyi bilgi verir hale gelmesi gerektiğinin farkına vardım.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz