Bana kullanıcını söyle, sana ne olduğunu söyleyeyim

Bana kullanıcını söyle, sana ne olduğunu söyleyeyim

Veri bilimi ile ilgilenenler iyi bilir: Segmente edilmemiş veri, hiçbir şey ifade etmez. Segmente etmediğiniz verilere bakarak ancak Dün iyi satış yapmışız ya da Ziyaretlerimiz geçen haftaya göre %15 artmış gibi genel çıkarımlarda bulunabilirsiniz. Bu tip çıkarımlar, post-mortem raporlama için yeterli olabilir; ancak hayatına devam eden bir ürün ile ilgili almanız gereken taktik ve stratejik kararlara ışık tutamaz.


Nerede hata yapıyoruz?

Eğer segmente edilmemiş verilere bakarak bir takım çıkarım ve planlar yapıyorsanız, yapmayın. Bu yöntemin şimdiye kadar işinize yaramış olduğunu düşünüyorsanız, kaçırdığınız iç görülerin fırsat maliyetlerini denkleminizin içine katmıyorsunuz demektir. Örneğin verilerinizi mevcut ve yeni kullanıcılarınızın verilerini ayrıştırmadan değerlendiriyorsanız, yeni ve mevcut kullanıcı verilerinin farklılığından çıkartabileceğiniz kullanılabilirlik ipuçlarını gözardı ettiğinizden, büyüme potansiyelinizin altında bir performans göstermenize rağmen halinizden memnun olabilirsiniz. Yeni kullanıcı dönüşümünde kaydedebileceğiniz bir oransal artış kullanıcı havuzunuzun büyüme oranını artıracağından; bu artışın web sitenizin dönüşüm potansiyeli üzerindeki oransal etkisi beklentilerinizin üzerine çıkacaktır.

“Web sitemi yenilemek/iyileştirmek istiyorum”

Web sitenizi “modern” bir tasarımla yeni çağa uydurmak istiyor olabilirsiniz.

Temiz olsun, şık olsun, amazon (facebook/ pinterest) gibi olsun; one-page checkout olsun. Bir de HTML5 olsun.

Beklentilerinizi bu şekilde ifade ediyorsanız ve bu işi teslim ettiğiniz ajans ya da bu işten sorumlu olan ekibiniz Tamam o zaman, yapalım. dediyse kaybettiniz. Ürününüzün başarısız olmasını, daha piyasaya çıkmadan garanti etmiş oldunuz.

Neden mi? Çünkü Amazon’un web sitesinin “Amazon gibi” olmasının sebepleri var.

Eğer bu sebeplerin tümü sizin için de geçerli değilse, web sitenizin “Amazon gibi” olmasının size sağlayabileceği tek avantaj, Amazon kullanıcılarının web sitenizi kolay kullanmaları olabilir. Her şey çok iyi gitse bile, ziyaretçilerinizin gözünde bir “küçük Amazon”, bir “küçük HepsiBurada” ya da bir “küçük n11” olmaktan ileri gitmekte zorlanabilirsiniz. Ancak işe mevcut verilerinizi segmentler üzerinden analiz ederek başlarsanız, gerçek sorunlarınızı tespit etmeniz ve sorumlu kişilerden bu spesifik sorunları çözümlemelerini talep edebilmeniz mümkün olabilir.

Birkaç faydalı örnek

  • Ekran çözünürlüğü 1024×768 olan kullanıcılarınızı ayrıştırıp, ekrana sığmayan bir form alanının farkına varabilirsiniz.
  • Sıkça Sorulan Sorular sayfanızı ziyaret eden kullanıcılarınızı ayrıştırdığınızda, bu grubun dönüşüm oranının daha yüksek olduğunu görebilirsiniz. Böylece, yeni tasarımınızda buradaki bilgilerden bazılarını, dönüşüm adımlarının içinde sunarak fark yaratabilirsiniz.
  • Dönüşen kullanıcılarınız arasında, ödeme sayfanızı 1 kez, 2 kez ya da 3 kez ziyaret eden kullanıcılarınızın oranlarına baktığınızda, çoğu kullanıcınızın bu sayfayı en az iki kez ziyaret ettiğini fark edebilirsiniz. Bunun sebebi ise, sayfada yanlış yerde duran bir buton ya da bir önceki adımdan bu adıma akıtmayı unuttuğunuz bir bilgi olabilir.
  • Dönüşen kullanıcılar segmentini incelediğinizde, dönüşmeden önce yaptıkları ortak bir davranışı su yüzüne çıkarıp, bu davranışı daha fazla kullanıcı için tetikletecek bir tasarımla, performans göstergelerinizi iyileştirmeyi hedefleyebilirsiniz.

Peki, ne yapmamız gerekiyor?

Hedeflerinizi belirlerken ne kadar spesifik olursanız, sonuçlarınızı değerlendirmek de o kadar basitleşecektir. Spesifik hedefler belirleyebilmenin ilk şartı da, spesifik verilere erişebilmektir. Bu verilere erişmek düşündüğünüzden çok daha kolay. Amazon.com gibi ya da Facebook.com gibi görünmeye çalışmak yerine; kendi özgün ihtiyaçlarınızı, kullanıcılarınızdan gelen mevcut verileriniz ışığında saptayabilir ve kendinizin daha iyi bir versiyonuna dönüşebilirsiniz. Böylelikle, bir yanda kullanıcılarınıza daha iyi bir deneyim sunarak iyileştirdiğiniz performans metriklerinizi keyifle seyrederken, diğer yanda gerçek sorunları saptayıp çözümler geliştirmek zorunda kalan ekibinizin olgunlaşmasını, onların iş tatminlerini artırarak sağlamış olacaksınız.

Tek yapmanız gereken, kullanıcı verilerinizi; edinim kaynağı, ziyaret adedi, cihaz tipi, teknik olanaklar gibi davranışlarını belirleyen etkenler ışığında ayrıştırarak değerlendirmeyi, bir alışkanlık haline getirmek.

150$ indirim fırsatı! Springboard Business Analytics kurs programı 150$ indirimli! İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Etkileşim: Web Analytics’in büyük yalanı

Etkileşim: Web Analytics’in büyük yalanı

Gizle