Makaleler

Bana kullanıcını söyle, sana ne olduğunu söyleyeyim

Segmente etmediğiniz verilere bakmak sadece genel geçer çıkarımlar için yeterli olur. Ancak hayatına devam eden bir ürün ile ilgili almanız gereken taktik ve stratejik kararlara ışık tutmak için bunlardan daha fazlasına ihtiyaç duyarsınız.

Alper Gökalp 01 Nisan 2016

Veri bilimi ile ilgilenenler iyi bilir: Segmente edilmemiş veri, hiçbir şey ifade etmez. Segmente etmediğiniz verilere bakarak ancak Dün iyi satış yapmışız ya da Ziyaretlerimiz geçen haftaya göre %15 artmış gibi genel çıkarımlarda bulunabilirsiniz. Bu tip çıkarımlar, post-mortem raporlama için yeterli olabilir; ancak hayatına devam eden bir ürün ile ilgili almanız gereken taktik ve stratejik kararlara ışık tutamaz.


Nerede hata yapıyoruz?

Eğer segmente edilmemiş verilere bakarak bir takım çıkarım ve planlar yapıyorsanız, yapmayın. Bu yöntemin şimdiye kadar işinize yaramış olduğunu düşünüyorsanız, kaçırdığınız iç görülerin fırsat maliyetlerini denkleminizin içine katmıyorsunuz demektir. Örneğin verilerinizi mevcut ve yeni kullanıcılarınızın verilerini ayrıştırmadan değerlendiriyorsanız, yeni ve mevcut kullanıcı verilerinin farklılığından çıkartabileceğiniz kullanılabilirlik ipuçlarını gözardı ettiğinizden, büyüme potansiyelinizin altında bir performans göstermenize rağmen halinizden memnun olabilirsiniz. Yeni kullanıcı dönüşümünde kaydedebileceğiniz bir oransal artış kullanıcı havuzunuzun büyüme oranını artıracağından; bu artışın web sitenizin dönüşüm potansiyeli üzerindeki oransal etkisi beklentilerinizin üzerine çıkacaktır.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et