“Bizim UX’imiz iyi mi?”

“Bizim UX’imiz iyi mi?”

“Bizim UX’imiz iyi mi?” diye sorgulayan bir proje sahibi ile aynı masada oturuyorsanız, bilin ki güzel gelişmeler kapıda. Lakin bu tip oldukça geniş perspektifli sorulara yanıt verirken, sadık kalmanızı şiddetle önereceğim bir ilerleme yolu var: Kendinize kutup yıldızı alacağınız bir ölçümleme sistemi belirlemek. Bu makalede size, SHERPA’da kendimize UX performansını ölçümlerken esas aldığımız H.E.A.R.T. sisteminden bahsedeceğim.

2017 yılında Service Now tarafından satın alınan efsanevi tasarım stüdyosu (Digital) Telepathy ekibi ile Google Ventures’ın ortak çalışması sonucunda ortaya çıkan H.E.A.R.T. ölçümleme sistemi, kullanıcı deneyimi gibi ölçümlemesi oldukça komplike insan — sistem etkileşimler bütününü, öncelikle doğru yorumlamayı sonrasında da detayda boğulmadan kalite performansı ekseninde gözlem altında tutmayı kolaylaştırabilmesi için yaratıldı. Gerek anlaması, gerekse de anlatması oldukça basit olan bu sistemi, web projelerinden, mobil uygulamalara, buzdolabı ve TV gibi gömülü sistemlerden platform bağımsız bütünleşik deneyim projelerine kadar oldukça geniş bir yelpazede test etme imkanı bulduktan ve yanılmadığımıza emin olduktan sonra, biz de SHERPA için kullanıcı deneyimi ölçümleme kurguları oluştururken onu kendimize kutup yıldızı almaya karar verdik. Şayet siz de veri odaklı karar verme süreçlerini kurum kültürünüze nüfuz ettirmek amacındaysanız, bu makaleyi okumanızı ve hatta makalenin sonundaki örnek şablonu inceleyip, bir projenizde test etmenizi şiddetle öneririm.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 745 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 48 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
SaaS platformunuzu 15 öneriyle bir sonraki seviyeye taşıyın

SaaS platformunuzu 15 öneriyle bir sonraki seviyeye taşıyın

Gizle