Makaleler

Geleceğin üretim şekilleri: Blockchain tarımı nasıl dönüştürüyor?

Blockchain teknolojilerinin hem üretim hem de tüketim anlamında dünyada büyük tartışmalar yaratan modern tarım metodolojilerini nasıl pozitif bir yıkıma tabi tuttuğuna değineceğiz.

Alkan Dalkılıç 20 Haziran 2018

Blockchain teknolojileri, hem üretim hem de tüketim anlamında dünyada büyük tartışmalar yaratan modern tarım metodolojilerini son yıllarda pozitif bir yıkıma tabi tuttuğu artık bir gerçek. Ancak buna gelmeden önce yakın tarihimize bir bakalım be bu teknolojiyi mümkün kılan Blockchain’e ışık tutalım.

2008 yılında yaşadığımız büyük mali krizin ardından, bir grup insan mı yoksa tek kişi mi olduğu hala bilinmeyen Satoshi Nakamoto “dağıtık, merkezsiz, aracısız” bir para birimi yaratmak amacıyla kolları sıvar. “Bitcoin” adını verdiği bu teknoloji, tam da çalışma prensibine uygun bir şekilde, Internet üzerinden kripto ağlar kullanılarak yayılır ve geliştirilir. Neredeyse bütün devrimsel buluşlar gibi zamanının ötesinde bir bakış açısı ve anlayışıyla geliştirilen bu kripto çevrimiçi para birimi, aradan geçen 1 yılın ardından yine diğer devrimsel buluşların başına geldiği gibi bir yandan gelenekseli muhafaza etme refleksiyle hareket eden kurumlar ve kişilerin hedefi haline gelirken, diğer yandan da bir gözü geleceğe bakan kitleler tarafından hemen sahiplenilir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et