Makaleler

Business Model Canvas mı Lean Model Canvas mı?

Fikri olan her girişimci adayının, bir bilene danıştıktan sonra tadacağı ulvi dilemma "İş modelimi yaratırken Business Model mi yoksa Lean Model Canvas'ı mu kullanayım?" oluyor.

Yakup Bayrak 01 Eylül 2015

Fikri olan her girişimci adayının, bir bilene danıştıktan sonra tatacağı! ulvi dilemma “İş modelimi yaratırken Business Model mi yoksa Lean Model Canvas’ı mu kullanayım?” oluyor. Gelin bu soruya yanıt arayalım.

Öncesinde: 

Business Model Canvas Nasıl Oluşturulur? 

Lean Model Canvas Nasıl Oluşturulur? 

yazılarını incelemek isteyebilirsiniz. 

Business Model’in yaratıcısı Alex Osterwalder, Lean Model’inki onu esas alarak kendininkini türeten Ash Maurya. Hali hazırda bir tane başarılı iş modeli yaratım şablonu varken, Ash Maurya’nın neden bir türev yaratma ihtiyacına sahip olduğunu, kendisinin yaptığı açıklamadan alıntı yaparak açıklayayım:

2009’un Mayıs’ında  Alex Osterwalter’in “Business Model Generation” ı ile tanıştım. İlk bakışta kitabın illüstratif anlatımının hoşuma gittiğini itiraf etsem de konsepti “aşırı basit”leştirilmiş bulduğumu da aynı itirafa eklemek durumundayım. Kitapta görselleştirilmiş, Apple ve Skype gibi birçok iş modeli şablonunun, girişimlerin “başardıktan sonraki” durumlarını görselleştirdiğini fark ettim. Oysa ki ben daha çok “o başarıya ulaşılana kadar öğrenilenle” ilgilenmeyi tercih edenlerdenim.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir