Business Model Canvas mı Lean Model Canvas mı?

Business Model Canvas mı Lean Model Canvas mı?

Fikri olan her girişimci adayının, bir bilene danıştıktan sonra tatacağı! ulvi dilemma “İş modelimi yaratırken Business Model mi yoksa Lean Model Canvas’ı mu kullanayım?” oluyor. Gelin bu soruya yanıt arayalım.

Öncesinde: 

Business Model Canvas Nasıl Oluşturulur? 

Lean Model Canvas Nasıl Oluşturulur? 

yazılarını incelemek isteyebilirsiniz. 

Business Model’in yaratıcısı Alex Osterwalder, Lean Model’inki onu esas alarak kendininkini türeten Ash Maurya. Hali hazırda bir tane başarılı iş modeli yaratım şablonu varken, Ash Maurya’nın neden bir türev yaratma ihtiyacına sahip olduğunu, kendisinin yaptığı açıklamadan alıntı yaparak açıklayayım:

2009’un Mayıs’ında  Alex Osterwalter’in “Business Model Generation” ı ile tanıştım. İlk bakışta kitabın illüstratif anlatımının hoşuma gittiğini itiraf etsem de konsepti “aşırı basit”leştirilmiş bulduğumu da aynı itirafa eklemek durumundayım. Kitapta görselleştirilmiş, Apple ve Skype gibi birçok iş modeli şablonunun, girişimlerin “başardıktan sonraki” durumlarını görselleştirdiğini fark ettim. Oysa ki ben daha çok “o başarıya ulaşılana kadar öğrenilenle” ilgilenmeyi tercih edenlerdenim.

Şu anda Girişimciler için Growth Hacking serisinin 8. içeriğini okuyorsun.

Serideki diğer 14 içeriğe göz atmayı unutma!

6. Soruyoruz- Sizce Growth Hacking Nedir?
7. Yatırımcı Sunumları Dizisi #2: Square
8. Business Model Canvas mı Lean Model Canvas mı?
9. AARRR! Metrikleri E-kitabını Hemen İndirin
10. Ürün/Market Uyumu (Product/Market Fit) Nedir?

Business Model Canvas

 

Haziran 2009’da Rob Fitzpatrick’n Startup Toolkit‘inde Steve Blank’in “The Four Steps to the Epiphany”sini nasıl yorumladığını görene kadar Business Model Canvas’a tekrar dönüp göz atmadığımı belirtmeliyim. Steve Blank’in formatını ben de sıklıkla kullanmaya çalışsam da şablonu güncel tutmaya çalışırken harcadığım anlamsız eforu Rob’un nasıl çözümlediğini gördüğümde etkilemiştim. İşte tam da o anda “İş modeli hipotezini tek sayfalık bir şablonda tutma” fikri beni derinden etkilemeye başladı. Ben de elimdeki iş fikirlerini her iki şablonu da kullanarak modellemeye başladım ve ortaya Lean Model Canvas’ın yaratım serüveni çıkıverdi.

Ash Maurya Leanstack.com daki şu yazısında, tüm serüveni tüm detaylarıyla anlatıyor. Mutlaka okumanızı öneririm.

Keşke bir karşılaştırma tablomuz olsa?

Birbirine çok yakın konseptlerin, birbirlerinden nasıl ayrıştıklarını gözlemlemenin ve onları kolaylıkla anlamanın en kolay yolunun “Özellik Karşılaştırma Tablosu” olduğunu düşünmüşümdür. Bu düşünce sistematiğinde yalnız olmasam gerek ki ne zaman bu sorguyla araştırma yapsam, hali hazırda birisinin bu çileyi benimle paylaştığını görürüm. İşte deja vu 🙂

ElementBusiness Model CanvasLean Canvas
HedefYeni ve mevcut işletmelerGirişim işletmelerine odaklı
Odaklandığı KişilerMüşteriler, yatırımcılar, girişimciler, danışmanlarGirişimciler
Müşterilere BakışıHer tür işletmedeki müşteri segmentleri, kanalları ve ilişkilerine odaklanır.Müşteri segmentlerinin üzerine odaklanmaz ve bunu da girişimlerin henüz bilinen ve test edilmiş ürünleri olmamasına dayandırır
YaklaşımAltyapıyı detaylandırırken, finansmanın doğasını ve kaynaklarını hedeflenen gelir modelleri akışlarıyla eşleştirmeyi hedeflerYola problemi tanımlamakla çıkar ve çözüme ulaşım yollarının, onların maliyetlerinin ve onları finanse edecek gelir modeli akışlarının tespit edilmelerini telkin ederek devam eder.
RekabetKalitatif ve kantitatif şartlarla değer önermesi geliştirmeye odaklanarak pazarda akılcı hareket etmeye yönlendirirGirişimin, rekabette kendi lehine geliştirmiş olduğu benzersiz değer teklifini irderler ve girişimciyi, bunu nasıl sağlam bir sermaye zeminine oturtulabileceğini bulmaya teşvik eder
UygulamaSamimi bir şeffaflılığı, yaratıcı düşünceyi ve yapıcı tartışmayı içeren analizleri pekiştirirGirişimcinin kendini, basit ibir problem-çözüm döngüsünde adım adım geliştirmesini sağlamayı amaçlar

Peki hangisini seçmeli?

Açıkçası bu sorunun, endüstri tarafından kabul görmüş bir yanıtı yok. Business Model‘in, Lean Model Canvas‘a göre performans ölçümleme ve iş modeli yönetimi konusunda zaafiyetleri olsa da Lean Model’in de aşırı basit bir problem-çözüm denkleme üzerinden ilerlemeyi tercih etmesinin, birçok durumda hipotezlerinizin yere bağlanmasında sizi sıkıntıya sokacağını söyleyebilirim.

En doğru yol, Lean ile başlayıp, Lean’in kısa düştüğü noktaya ulaştığınız anda Business Model ile devam etmek gibi duruyor. En azından ben bu şekilde ilerliyorum…

Nasıl kullanmalı?

Her iki modelin de internet üzerinden erişebileceğiniz birçok ücretsiz kullanım alanı yer alıyor. Yeri gelmişken, bir de Türk Girişimci Ekosistemi için özel olarak Türkçe içeriklerle hazırlanmış olduğundan, ben sizlere Ciz.io‘yu önereceğim. Ciz.io da kendi iş fikirleriniz için hem Business Model Canvas hem de Lean Model Canvaslar yaratabilir, bu şablonlarla yaratılmış başarılı örnekleri inceleyebilir, yarattığınız şablonları “fikirlerine güvendiğiniz” arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Başarılar!


%20 indirim fırsatı! Girişimciye Dönüş, SHERPA Blog okurlarına %20 indirimli! 2 ay sürecek online girişimcilik eğitimleriye problemi gözlemekten fikir bulmaya, müşteriyi doğrulamaktan yatırımcı sunumuna kadar tüm girişimcilik adımlarını video ve araçlarla adım adım öğren. İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Girişimciler için hazırladığımız serilere göz atmak ister misin?

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları girisimciler-icin-ted

Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Doğuştan bir sistem düşünürü müsün? are you a natural system thinker disrupt design

Doğuştan bir sistem düşünürü müsün?

Gizle