Business Model Canvas mı Lean Model Canvas mı?

Business Model Canvas mı Lean Model Canvas mı?

Fikri olan her girişimci adayının, bir bilene danıştıktan sonra tatacağı! ulvi dilemma “İş modelimi yaratırken Business Model mi yoksa Lean Model Canvas’ı mu kullanayım?” oluyor. Gelin bu soruya yanıt arayalım.

Öncesinde: 

Business Model Canvas Nasıl Oluşturulur? 

Lean Model Canvas Nasıl Oluşturulur? 

yazılarını incelemek isteyebilirsiniz. 

Business Model’in yaratıcısı Alex Osterwalder, Lean Model’inki onu esas alarak kendininkini türeten Ash Maurya. Hali hazırda bir tane başarılı iş modeli yaratım şablonu varken, Ash Maurya’nın neden bir türev yaratma ihtiyacına sahip olduğunu, kendisinin yaptığı açıklamadan alıntı yaparak açıklayayım:

2009’un Mayıs’ında  Alex Osterwalter’in “Business Model Generation” ı ile tanıştım. İlk bakışta kitabın illüstratif anlatımının hoşuma gittiğini itiraf etsem de konsepti “aşırı basit”leştirilmiş bulduğumu da aynı itirafa eklemek durumundayım. Kitapta görselleştirilmiş, Apple ve Skype gibi birçok iş modeli şablonunun, girişimlerin “başardıktan sonraki” durumlarını görselleştirdiğini fark ettim. Oysa ki ben daha çok “o başarıya ulaşılana kadar öğrenilenle” ilgilenmeyi tercih edenlerdenim.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 746 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 49 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Metin öne, görsel arkaya

Metin öne, görsel arkaya

Gizle