Cannes Lions’ta problem çözen tasarımlar

Cannes Lions’ta problem çözen tasarımlar

Bir Cannes Lions daha geldi geçti; başta reklam sektörü olmak üzere her yerde bol bol konuşulan proje sunumları bıraktı ardında. Bu yılki işler bir kez daha gösterdi ki insana yarar bir proje üretmek yaratıcılığın ve eğlencenin yine bir adım önünde. SHERPA’da biz tasarımın problem çözmek olduğuna inanıyoruz. Bu yazımızda da kullanıcı problemlerini merkeze alıp onları yaratıcılıkla çözen Cannes Lions işlerini inceledik.

Elektriksiz Klima: Eco-Cooler

Bangladeş’te kırsalda bulunan pek çok ev tenekeden yapılma; korkunç yaz sıcaklarıyla 45 derecelerin üzerinde yanan evlerde yaşamak ise halk için işkence. Bölgede elektrik başlı başına problem. Dolayısıyla elektriksiz çalışacak ve evleri soğutacak bir klima arayışıyla yola çıkan ajans soğutmanın doğasına iniyor; en içgüdüsel insan davranışını ürünün merkezine yerleştiriyor.

Dhaka merkezli, sosyal sorumluluk amacı güden IT şirketi Grameen Intel ile birlikte Grey Dhaka’nın ortak işi olan projede, dünyanın sıfır elektrikle çalışan ilk kliması üretiliyor. Klima, bir yiyeceği soğutmak için ya da yanan bir mumu söndürmek için ağzımızla yaptığımız üfleme hareketini bire bir kopyalayan pet şişelerden üretilmiş. Problemi tam on ikiden vuran klima projesi, düşük maliyetli, elektriksiz ve doğa dostu oluşuyla kalbimizin yanında Product Design kategorisinde bir Aslan kazanıyor.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 747 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 49 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
Tasarımcılar için araştırma rehberi tasarim-arastirmalari-rehberi

Tasarımcılar için araştırma rehberi

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Tipografi savaşları: Başlıkları büyük harfle mi küçük harfle mi yazmalı? title case or sentence case

Tipografi savaşları: Başlıkları büyük harfle mi küçük harfle mi yazmalı?

Gizle