Makaleler

Deneyim pazarlaması bakımından markalar ve mekânları

Alışverişçi deneyimi pazarlamasında mekân, hayati önem taşır. “Hayati” kelimesini ilk anlamıyla kullandım. Markaya ait bir mekânda yaşanan deneyimler, imajı ve satışı etkileyebilir, bu da markanın varlığını sürdürmesinde olumlu-olumsuz sonuçlar yaratabilir. Bu yazıda, pazarlama yöntemlerini başarılı şekilde kullanan dört markayı ve mekânlarını inceleyeceğiz.

Burcu Sakarya 30 Nisan 2018
experience marketing

Alışverişçi deneyimi pazarlamasında mekân, hayati önem taşır. “Hayati” kelimesini ilk anlamıyla kullandım. Markaya ait bir mekânda yaşanan deneyimler, imajı ve satışı etkileyebilir, bu da markanın varlığını sürdürmesinde olumlu-olumsuz sonuçlar yaratabilir.

Bu yazıda, pazarlama yöntemlerini başarılı şekilde kullanan dört markayı ve mekânlarını inceleyeceğiz.

Mekânda farklı bir alışveriş deneyimi yaşatmak: IKEA

IKEA mağazası, “bir şey alıp çıkacağım” ya da “iki dakika uğrayalım” diyebileceğiniz bir yer değildir. Bunu hepimiz, deneyimlerimize bakarak söyleyebiliriz. “Hafta sonu ne yaptınız” sorusuna “IKEA’ya gittik” diye cevap verildiğini duymuşuzdur. Çünkü IKEA’ya gitmek, bir aktivite olarak görülmektedir.

IKEA mağazalarını, yılda bir kez ziyaret ediyor olsanız bile, mağazada saatlerce kalarak arayı kapatabilirsiniz. Aylar sonra tekrar geldiğinizde, yeni ürünler ve tasarımlarla karşılaşırsınız. IKEA, sizi her seferinde şaşırtmayı başarır. Ürün teşhir kurgusu, dayanıklılık testleri ve yemek alanıyla farklılaşır. Köftesi de meşhurdur. Sadece köfte yemek için bile gidilen bir mobilya marketidir (söylemesi bile acayip)!

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz