Burcu Sakarya

Shopper Marketing Expert @FCB/RED İSTANBUL

1983 yılında İstanbul'da doğdu. Göztepe semtinde büyüdü. İlk, orta ve lise öğrenimini evine yakın olan okullarda tamamladı. Üniversite için ilk defa yürüme mesafesinin epey dışına çıktı ve dört sene boyunca Yeditepe Üniversitesi'ne gitti, geldi. Felsefe okudu.

O zamanlar okuduğu kitaplar, filozofların düşünceleri, öğretmenlerinin anlattıkları, felsefi akımlar hiç aklında kalmayacak ve çıkınca da pek bir işine yaramayacak gibi düşündüyse de, iş yaşamında özellikle üniversitede öğrendiği her şeyin faydasını gördü. Bitirme tezini insan doğası üzerine yapması ve tez süresince öğrendikleri, insanı daha yakından tanımasına yardımcı oldu.

Aldığı seçmeli derslerden ilgi duymaya başladığı reklamcılığa 2007 yılında reklam yazarı stajyeri olarak adım atan Burcu, çalışmaya aslında ortaokul yıllarında başlamıştı. Üniversite yıllarının sonuna kadar radyo ve televizyonda sunuculuk, reklamlarda oyunculuk derken, medya ve pazarlamanın tozunu çok önce yutmuş oldu. 2007'den 2014'ün sonuna kadar küçüklü büyüklü ajanslarda, global ve yerel markaların reklam yazarlığını yaptı. Çizgi üstü, çizgi altı, dijital, 360 derece derken, o güne dek edindiği deneyimleri süzerek iş yapabileceği, pazarlama dünyasında kendini çok iyi hissedebileceği alanda uzmanlık geliştirme kararı aldı. 2015 yılında Shopper Marketing (doğrusu; alışverişçi deneyimi pazarlaması) dalında, perakende ve FMCG markalarına hizmet vermeye başladı.

2017'nin şubat ayından beri dünyanın en büyük Shopper Marketing ajansı olan FCB/RED'in İstanbul ofisinde görev yapıyor. İnsan tanımayı, insanların hikayelerini dinlemeyi, yazı yazmayı çok seviyor. Ve Sherpa'da yazma fırsatı bulabildiği için de çok mutlu.