Makaleler

Dijital ürünleriniz için kullanıcı tutundurma

Onurcan Eki, dijital ürünlerde kullanıcı tutundurma (kullanıcıyı elde tutma) kavramını küresel raporlardan yararlanarak deşifre etti.

Onurcan Eki 04 Kasım 2021

Köken itibarıyla iktisata dayanan; mükelleflerden elde edilen gelirlerin vergi sonrası elde edilen toplam gelire bölünmesiyle ortaya çıkan “kullanıcı tutundurma” kavramı, günümüz veri analitiği dünyasında bir dijital ürün ya da hizmetin müşterisi olmuş kullanıcıları, tekrar kazanma oranı olarak tanımlanıyor. Yer yer farklı ortamlarda “elde tutma oranı” olarak da bahsedilen bu kavramların ikisini de yazı içinde kullanmaya gayret ederek pekişmesini sağlayacağım. 

Sonra söyleyeceğimi başta söyleyeyeyim: Her ürünün ihtiyacı, benzersiz iş akışı ve kullanıcı segmentinin farklılaşmasından yola çıkacak olursak, “Peki iyi kullanıcı tutundurma oranı nedir?” sorusuna henüz bir cevap vermek mümkün değil. Ürün ekiplerinin de kendi ürünleri için uygun bir elde tutma/tutundurma oranına karar vermek konusunda büyük baskılar hissettiğine tanık olsam da bu yazıyla bu kavramı işin katili olmaktan birlikte çıkarmaya çalışacağız. Zira ürün içinde kullanıcının temas ettiği ana etkileşim noktalarındaki nicel ve nitel analizlerle, ürünü sağlam kazıklara bağlamak mümkün. 

Özetle, bir “Evreka”nızı alırım.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz