Doğru anket hazırlamanın incelikleri

Doğru anket hazırlamanın incelikleri

Dijital dünyada, ürün ya da hizmetinizin hangi kısımlarının kullanıcılarınızın ne kadarı tarafından kullanıldığını ya da web sitenize gelen ziyaretçilerin yüzde kaçının sizinle iletişime geçtiğini öğrenmek için 2-3 dakikanızı ayırmanız yeterli. Bu tip sayısal verilere yüzde yüz doğruluk payı ile erişmek günümüz dünyasında çok kolay ancak ziyaretçilerinizin sizinle neden iletişime geçmediğini veya niçin kullanıcılarınızın %80’inin ürününüzün fonksiyon setinin sadece %20’sini kullandığını öğrenmek için farklı araştırma yöntemlerine başvurmak zorundasınız. Bu araştırma yöntemleri arasında en esnek ve en pratik olanı ise kuşkusuz anket. Peki, yaptığınız anketin sonuçlarının güvenilir olduğundan emin misiniz?

Anket sonuçlarınızın yüzde yüz gerçeği yansıttığından emin olmanın elbette ki imkanı yok. Tek şansımız anket hazırlama ve yayma aşamalarında, sonuçlarımızda sapmaya sebep olan araştırmacı ve yanıtlayıcı kaynaklı eğilimleri (bias) hesaba katarak bu sapmaları mümkün olan en alt seviyede tutmaya çalışmak. Hepimizin işini kolaylaştırmak için aşağıda en sık karşılaşılan sapma tipleri ile bu sapmalara sebep olan eğilimleri ve bu eğilimlerin mümkün olduğunca önüne geçebilmemizi sağlayacak ipuçlarını listeliyorum:

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
WebExpo 2019: Hangi değerler ve yaklaşımlarla tasarlıyoruz?

WebExpo 2019: Hangi değerler ve yaklaşımlarla tasarlıyoruz?

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Efektif dashboard tasarımı için kullanılabilirlik ipuçları

Efektif dashboard tasarımı için kullanılabilirlik ipuçları

Gizle