Doğru ‘tasarım akışı’ ile kullanıcıya yol gösterin!

Doğru ‘tasarım akışı’ ile kullanıcıya yol gösterin!

Daha önce girdiğiniz bir web sitesinde ne yapacağınızı bilemediğiniz, daha doğrusu web sitesi size bu yönlendirmeyi sunmadığı için, birkaç saniye içinde sayfayı kapatmış olabilirsiniz. Bunun en büyük sebebi, web sitesinin, kullanıcıların kolay bir deneyim yaşamasına olanak sağlayacak bir akış olmadan tasarlanmış olmasıdır.

Örneğin, karmaşık ve bir o kadar da geniş bir içeriğe sahip bir web sitesi düşünelim. Kullanıcı, bu karışıklık içinde nereye tıklaması gerektiğine karar veremeyebilir ya da bir başlangıç noktasına sahip olsa da, sonrasında nereye bakması gerektiğini bilemez ve yolunu kaybedebilir ve buna en kısa çözümü ctrl+w’ya basmakta bulabilir.

O zaman, kullanıcılar kendi kaçış yollarını bulmadan önce, tasarımın onlara yön göstermesini sağlayacak olan tasarım akışını anlatmaya çalışayım.

Tasarım akışı nedir?

En basit tarifiyle tasarım akışı, kullanıcının göz takibi yaparak, adım adım arayüzde gezinmesini sağlamaktır. Aslında bu durumu, birden fazla bölümden oluşan kitabın, her bir bölümünün belli bir kurguya göre sıraya dizilmiş oluşuyla da tarif edebiliriz. Yani ihtiyacımız olanlar, bir başlangıç noktası, devamında belirlenen kurguya göre içerik dizimi ve sonuç kısmıdır.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 747 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 49 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

  Benzer Yazılar

  SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
  Tasarımcılar için araştırma rehberi tasarim-arastirmalari-rehberi

  Tasarımcılar için araştırma rehberi

  Gizle
  SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
  İçerik pazarlaması, dijital pazarlama stratejinizi nasıl kurtarır? Content marketing vs digital marketing

  İçerik pazarlaması, dijital pazarlama stratejinizi nasıl kurtarır?

  Gizle