Doğru ‘tasarım akışı’ ile kullanıcıya yol gösterin!

Doğru ‘tasarım akışı’ ile kullanıcıya yol gösterin!

Daha önce girdiğiniz bir web sitesinde ne yapacağınızı bilemediğiniz, daha doğrusu web sitesi size bu yönlendirmeyi sunmadığı için, birkaç saniye içinde sayfayı kapatmış olabilirsiniz. Bunun en büyük sebebi, web sitesinin, kullanıcıların kolay bir deneyim yaşamasına olanak sağlayacak bir akış olmadan tasarlanmış olmasıdır.

Örneğin, karmaşık ve bir o kadar da geniş bir içeriğe sahip bir web sitesi düşünelim. Kullanıcı, bu karışıklık içinde nereye tıklaması gerektiğine karar veremeyebilir ya da bir başlangıç noktasına sahip olsa da, sonrasında nereye bakması gerektiğini bilemez ve yolunu kaybedebilir ve buna en kısa çözümü ctrl+w’ya basmakta bulabilir.

O zaman, kullanıcılar kendi kaçış yollarını bulmadan önce, tasarımın onlara yön göstermesini sağlayacak olan tasarım akışını anlatmaya çalışayım.

Tasarım akışı nedir?

En basit tarifiyle tasarım akışı, kullanıcının göz takibi yaparak, adım adım arayüzde gezinmesini sağlamaktır. Aslında bu durumu, birden fazla bölümden oluşan kitabın, her bir bölümünün belli bir kurguya göre sıraya dizilmiş oluşuyla da tarif edebiliriz. Yani ihtiyacımız olanlar, bir başlangıç noktası, devamında belirlenen kurguya göre içerik dizimi ve sonuç kısmıdır.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

    Benzer Yazılar

    KEŞFETMEYE DEVAM ET
    Doğru ‘tasarım akışı’ ile kullanıcıya yol gösterin!

    Doğru ‘tasarım akışı’ ile kullanıcıya yol gösterin!

    Gizle