Makaleler

Ölümcül UX: e-Sağlık dijital deneyimi üzerine bir derleme

Normal şartlar altında, bir ürüne ait deneyimin doğru şekilde tasarlanmaması en fazla kötü kullanılabilirlik ve yeterli sayıda kullanıcıya ulaşamama şeklinde zuhur eder. Ancak e-Sağlık deyince, doğru tasarım hayat kurtarabilirken, yanlış olanı insan hayatına mal olabilir...

Eda Utku Küngör 04 Mayıs 2018

2012 yılında Türkiye’de yaşayan bazı babalar, aile hekimlerinden aldıkları mesajla büyük şaşkınlık yaşadı. Mesajda şöyle diyordu: “Tebrikler, kızınız hamile! Kontrollerinin yapılabilmesi için en kısa zamanda Aile Hekimliği’ne başvurun.” Bizimki gibi “namus belasına” bu derece takık bir ülkede, evlenmemiş kız çocuklarının hamile olmasıyla ilgili devletten mesaj alan babaların yaşadığı şoku tahmin edebilirsiniz. Neyse ki, bu skandalın ardından herhangi bir can kaybı olmadı. (Olduysa da basına yansımadı.) Bilakis, bu konuda özürler dilendi, araştırmalar yapıldı ve hatanın kaynağı tespit edilerek hemen gerekli düzenlemeler yapıldı… demek isterdim ancak, gerçek bir analiz yapmak ve doğru soruları sormak yerine, kabağın birkaç doktor ve hemşirenin başında patlamasıyla yetinilen bu süreç, hasta bilgilerinin Kişisel Bilgilerin Korunması Kanunu’na dahil edilerek bir nebze düzeltildi. Mesajı atan doktorlar cezalandırılsa ve gerekli özürler dilenmiş olsa da, bugün hala bir baba benzer bir mesaj alabilir. Dolayısıyla o noktadaki hata henüz giderilmiş değil. Zira bu hususta aile hekimlerinin kullandığı ekranların işleyiş mantığı değişmedi.

Söz konusu mantık şöyle işliyor: Bugün SGK’sı henüz evin reisine bağlı, reşit olmayan bir genç kadının hamilelik testi yaptırabilmesi için, önce ona “hamilelik teşhisi” konması gerekiyor. Test sonucu olumlu da olumsuz da çıksa, sistemde “hamilelik teşhisi konuldu” şeklinde bir tanımlama yapıldığı için, aile hekimlerinin bu kişiyle bağlantı kurması ve test sonuçlarını paylaşmak üzere onu muayenehanesine çağırması gerekiyor. Eğer reşit olmayan ya da ailesiyle yaşayan genç kadınların iletişim bilgilerindeki telefon numarası aileden biri veyahut ev telefonuysa, işte o zaman olası problemler baş göstermeye başlıyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir