Makaleler

Erişilebilirlik odaklı kullanıcı deneyimi tasarımı için sosyal ihtiyaçları anlayın

SHERPA Information Architect Tuba Çakır, bu Interaction Design Foundation makalesi çevirisiyle kullanıcı deneyimi tasarımında neden erişilebilirlik odaklı bir yaklaşım benimsememiz gerektiği sorusuna sosyal ihtiyaçlar bağlamında cevap veriyor.

Tuba Çakır 26 Ağustos 2022

Kullanıcı deneyimi tasarımcıları olarak tabağımız epey dolu. “UX Unicorn” kavramının ortaya çıkmasının elbette bir nedeni var. Müşterilerimizin hedeflerinin yanı sıra kullanıcıların ihtiyaçlarından da sorumluyuz. Bu durum, kullanıcı deneyimi tasarımı (UX design) sürecinde neden erişilebilirlik (accessibility) odaklı bir yaklaşım benimsememiz gerektiği sorusunu anlaşılır kılıyor.

Bir tasarım atölyesinde (workshop) müşterinize, şirketinin web sitesini erişilebilir hale getirmek için daha fazla zamana ihtiyacınız olduğunu söylediğinizi hayal edin. Müşterinizi, ve hatta kendinizi, kullanıcı deneyimi tasarımında erişilebilirliğin dikkate alınması gerektiğine ikna etmek için iyi bir kullanım senaryosuna (use case) ihtiyacınız olacak. Bu makalede, kullanıcı deneyimi tasarımında neden erişilebilirlik odaklı bir yaklaşım benimsememiz gerektiği sorusuna sosyal ihtiyaçlar bağlamında cevap vereceğiz.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz