Makaleler

Geleceğin teknolojisinde UX Bölüm 2: Eğitim, iletişim ve ulaşım

Geleceğin teknolojisinde UX'in yeri ve önemine bakmaya devam ediyoruz. Sırada eğitim, iletişim ve ulaşım konuları var.

Nazlı Binyıldırım 30 Eylül 2015

Konuyla ilgili ilk yazıda, sağlık sektörünün teknolojik ilerleme ve kullanıcı deneyimi entegrasyonu ile nasıl değişeceğinden ve geleceğin akıllı evlerinden bahsetmiştik. Bu yazıda ise teknolojik gelişmelerin önümüzdeki 25-30 yıl içinde eğitim, ulaşım ve iletişimi, bu kavramları algılayış ve uygulayış biçimimizi ve bunlara bağlı kullanıcı deneyimini nasıl şekillendireceğini inceleyeceğiz.

Bilim insanları ve teknoloji devlerinden fütüristik eğitim tahminleri

Amerikalı cam üreticisi Corning, geçtiğimiz yıllarda, gelecekte camın nasıl kullanabileceği ve bu uygulamaların nasıl hayatımızın her alanına etki edeceğine dair öngörülerini bir araya topladığı A Day Made of Glass isimli, iki bölümden oluşan bir fütüristik tanıtım filmi paylaştı. Bu videonun – içeriği sebebiyle – kendilerinin teknoloji şirketleri ile yaptıkları bir takım ar-ge çalışmalarının tanıtımı niteliğinde olduğu iddia edilmişti, yayınladıkları dönemde. Şirket, sonrasında bir açıklama yaptı mı bilmiyorum ancak Microsoft, Nokia ve Samsung gibi şirketlerin de benzer videolar paylaşması sonucunda, iddianın çok da asılsız olmadığını düşünmek mümkün.

Corning, bu videoda camı günlük hayatımızla ilgili her şeyi yönetebileceğimiz yüzeylere dönüştürüyor. Yarattıkları yüzeyler, sınıflarda tahta yerine ekran olarak kullanılıyor. Öğrencilerin masalarında oluşturdukları yüzeyler ise, hem masa üzerinde bir ekran olarak kullanılıyor, hem de defter ve kalemin yerine geçiyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz