Makaleler

Google Analytics ile kullanıcı deneyimi odaklı veri analizi

İnternet kullanıcılarının günümüz tüketim toplumunda edindiği konum ve sahip oldukları yetkinlikler, firmaların ufak çaplı işlerini dahi etkiler hale geldi. Artık dijital pazarlama alanında çalışan profesyonellerin hemen hepsi marka ile ilgili aldığı kararları kullanıcı eksenli vermeye gayret gösteriyor. Peki bu konuda kullanıcı deneyimi ile veri analizi ilişkisini Google Analytics üzerinde nasıl iredeleyebiliriz?

Batuhan Ünal 09 Eylül 2015

İnternet kullanıcılarının günümüz tüketim toplumunda edindiği konum ve sahip oldukları yetkinlikler, firmaların ufak çaplı işlerini dahi etkiler hale geldi. Artık dijital pazarlama alanında çalışan profesyonellerin hemen hepsi marka ile ilgili aldığı kararları kullanıcı eksenli vermeye gayret gösteriyor. Verilen bu kararların değer üretmesi için varsayımlardan ziyade gerçekçi verilere dayanması gerekliliği, kimileri tarafından ezelden beri bilinse de, yaşanan acı tecrübeler neticesinde bu realitenin farkına varan güruh da azımsanmayacak derecede büyük.

SHERPA Blog’daki ilk yazımda, DAM Growth Hackers not defterindeki alışkanlığımdan kopamayarak veri analizi ve ölçümlemenin kullanıcı deneyimindeki önemine değinmek istiyorum.

Veri edinimi konusunda en güveneceğiniz kaynaklar şüphesiz ziyaretçilerinizdir. (Tam bu noktada aşağıdaki Hotjar Poll’unda notumu vermenizi rica etsem?) Sonuçta, tüm çalışmalarınızı onları mutlu etmek ve onların beklentilerini karşılamak adına yapıyorsunuz. Bu blogda çok kez okuduğunuza eminim, ancak kalitatif veri edinim yöntemlerinden bahsetmeden Google Analytics’e geçmek istemiyorum.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
    Senin İçin Öneriyoruz