Makaleler

Görme ve görsel algılama zorlukları

İnsanın görsel algısı, bugünün bilgisayarlarından daha karmaşık ve daha güçlüdür. Peki, göz ile beynin ilişkisini bilmek ve görsel algı zorluklarının farkında olmak biz tasarımcılara ne sağlar?

Serdar Arıçelik 20 Kasım 2017

Biraz ışık tutup çevremizdeki dünyayı anlaşılabilir hale getirmek çok kolay ve hepimiz bunu her gün yapıyoruz. Ne kadar güçlü olursa olsun, yeryüzünde bu görme becerisini herhangi bir ölçüde taklit edebilecek bir bilgisayar yok.

Görme eylemi, oldukça geniş mekânsal yönelimler içinden objelerin tanımlanabilmesi ve mekânsal ipuçlarının doğru şekilde yorumlanabilmesi için (veya kapıdan içeri girmek yerine kapıya girme riskini alabilirsiniz) ön planı arka plandan ayırmamızı gerektirir.

Bu makale, Interaction Design Foundation'ın izniyle, Vision and Visual Perception Challenges başlıklı makaleden Türkçeye çevrilmiştir.

Gözün yapısı ve görsel algı

Görme, girdileri ışık formunda alan göz organında başlar ve bu aldığımız ışık girdilerini yorumlayarak ihtiyacımız olan bilgiyi bize sağlayan beyinde biter. Gözün bileşenlerini aşağıda görebilirsiniz.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et