Makaleler

Görsel tasarımın kullanıcı deneyimine etkileri

İnsanların, “çekici” buldukları kişilere güvenme olasılığının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Aynı teori, web siteleri ya da uygulamalar için de geçerlidir; kullanıcıların kendileri için daha iyi gözüken web sitelerini kullanmaları ya da uygulamaları satın alma olasılığı, diğerlerine göre daha yüksektir. Peki, görsel tasarım, kullanıcı deneyimine nasıl etki ediyor?

Orkun Duyar 22 Nisan 2016

Görsel tasarım, kullanıcının deneyimi başladığı anda kullanılabilirlik kadar önemli, deneyim öncesinde ise kullanılabilirlikten biraz daha önemlidir. Biraz iddialı olabilir ama; hem yetişkinler hem de çocuklar için yapılan araştırmalara göre insanların, “çekici” buldukları kişilere güvenme olasılığının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Aynı teori, web siteleri ya da uygulamalar için de geçerlidir; kullanıcıların kendileri için daha iyi gözüken web sitelerini kullanmaları ya da uygulamaları satın alma olasılığı, diğerlerine göre daha yüksektir.

Peki, görsel tasarım, kullanıcı deneyimine nasıl etki ediyor?

Yukarıda söz ettiğim bilgiler doğrultusunda görsel tasarımın kullanıcı deneyimine etkisini detaylandırıp, estetik tasarımla birlikte daha iyi bir kullanıcı deneyimini nasıl sağlayabiliriz sorusuna cevap arayabiliriz. Ama önce estetik kavramınından bahsetmekte fayda var.

Estetik

Kullanıcı deneyimde estetiği tartışmaya başlamadan önce, insanlar için çekici ya da güzel olan “şey”lerin ne olduğunu cevaplamaya çalışalım. Sanırım bu sorunun cevabı, matematikçiler, filozoflar ya da edebiyatçılar tarafından asırlardır tartışılan bir dipsiz kuyu.

Birçok matematikçi filozof, güzelliği “ölçerek” tanımladılar. Pisagorcular (Pythagoreanism) için güzelliğin tanımı: “a manifestation of harmonious, mathematical relations such as the golden section.” (aynı altın oran gibi, ahenkli matematiksel ilişkilerin dışa vurumudur) oldu. Voltaire’e göre ise, güzelliği tanımlamanın imkansız olduğunu şu cümleden anlayabiliriz: “Beauty is in the eye of the beholder” (Güzellik görenin gözündedir).

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et