Hayat kurtaran küçük şeyler #2

Hayat kurtaran küçük şeyler #2

Hayat kurtaran küçük şeyler yazı dizimizin bir yazı dizisi olabilmesi için devam yazısının olması gerekliydi ve sonunda vakit bulup yazmak için makina başına geçebildim. Ve sanırım biraz önce bir cümlede kullanılanılabilecek “yazı” kelimesini rekorunu kırdım.
Bu seansa sadece Google Analytics üzerine maddeler koymak yerine araçlar arasında bir karma yaratmak ve kullanmayı sevdiğimiz, faydalı gördüğümüz bilimum araçlardan da örnekler vermek istedim.

Başlamadan önce “Bu 2. siyse birincisi nerede?” diyen dostlarımı şöyle alayım:

Hayat Kurtaran Küçük Şeyler – 1 

Madde 1: HotJar’da aynı sayfada birden fazla poll kurmayın

Evet yeni dönemin en gözde araçlarından olan, hem kantitatif hem de kalitatif veri edinmenizi sağlayan İsviçre çakısı aracımız Hotjar’da bir hışımla poll kurup insanlara en sevdiği renkle, en sevdiği hayvanı sormadan önce derin bir nefes alın. Zaten gerçekten bu soruları soracaksanız o klavyeden elleri çekin derim. Hotjar’da bildiğiniz gibi bir poll içinde birden fazla soruyu arka arkaya sorabiliyorsunuz. Ancak poll sorularının sayfaya giriş anında mı, çıkış teşebbüsünde mi yoksa belirli bir süre sonra mı çıkması konusundaki ayarı poll seviyesinde yapabiliyorsunuz. E biz de Türk olduğumuz için ilk akla gelen yöntem “İki poll yaratıp ikisini de aynı sayfaya koyarım o zaman” oluyor. Ancak Hotjar böyle bir durumda sadece son eklediğinizi kullanıcıya gösteriyor. Bunun da sebebi kullanıcıyı poll salatasıyla yormamak. Mantıksız da değil sanki ne dersiniz?

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Tasarım odaklı düşünme (design thinking) nedir ve neden bu kadar popüler?

Tasarım odaklı düşünme (design thinking) nedir ve neden bu kadar popüler?

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
DDDM 101: Verilere dayalı karar mekanizmalarına giriş Data-Driven-Decision-Making-101

DDDM 101: Verilere dayalı karar mekanizmalarına giriş

Gizle