Makaleler

Herkes “Tipografi Prototipi” oluşturabilir

Evet, henüz yazmaya başlarken tipografi prototipi oluşturabilir, okunabilirliği test edebilir, estetik ve güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Doğrusu, yazdığımız ve okuduğumuz sürece herkesin, okunabilirlik hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Okunabilirlik, sadece font isimlerini bilerek veya tanıyarak değil, sırasıyla prototipini oluşturarak, paylaşarak ve kullanıcı testleriyle değerli hale gelen bir süreçtir.

Özgür Korkmaz 27 Mart 2015

Evet, henüz yazmaya başlarken tipografi prototipi oluşturabilir, okunabilirliği test edebilir, estetik ve güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

Doğrusu, yazdığımız ve okuduğumuz sürece herkesin, okunabilirlik hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Okunabilirlik, sadece font isimlerini bilerek veya tanıyarak değil, sırasıyla prototipini oluşturarak, paylaşarak ve kullanıcı testleriyle değerli hale gelen bir süreçtir. Bunların yanı sıra; kullanıcının göz zevkini tartmalı, estetik ve güzel görünmesini sağlayacak stiller de yaratmalısınız.

Nasıl mı?

Uzun süredir, Typecast.com ile kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüz tasarımlarına başlamadan önce her zaman tipografi prototipi oluşturup, oluşturduğum tipografi prototipinin style guide’ını önceden responsive şekilde görebiliyorum. Tabii en önemlisi; her ekran için okunabilirliği deneyimlemektir. Bu uygulama ekranı içinde, responsive ekranlarda, nasıl göründüğü test edilebiliyor. Evet, herkes yazmaya başlarken, tipografi prototipini Typecast.com’un bir kullanıcıya kadar ücretsiz sunduğu, ileri seviye web uygulamasıyla yapabilir.

Typecast.com, kullanmak istediğiniz font’u, Google Fonts, Typekit, Fonts, MyFonts, Webtype, FontDeck ve tabii kullandığınız sistem üzerinden rahatlıkla çekebilmenizi sağlıyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir