Herkes “Tipografi Prototipi” oluşturabilir

Herkes “Tipografi Prototipi” oluşturabilir

Evet, henüz yazmaya başlarken tipografi prototipi oluşturabilir, okunabilirliği test edebilir, estetik ve güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

Doğrusu, yazdığımız ve okuduğumuz sürece herkesin, okunabilirlik hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Okunabilirlik, sadece font isimlerini bilerek veya tanıyarak değil, sırasıyla prototipini oluşturarak, paylaşarak ve kullanıcı testleriyle değerli hale gelen bir süreçtir. Bunların yanı sıra; kullanıcının göz zevkini tartmalı, estetik ve güzel görünmesini sağlayacak stiller de yaratmalısınız.

Nasıl mı?

Uzun süredir, Typecast.com ile kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüz tasarımlarına başlamadan önce her zaman tipografi prototipi oluşturup, oluşturduğum tipografi prototipinin style guide’ını önceden responsive şekilde görebiliyorum. Tabii en önemlisi; her ekran için okunabilirliği deneyimlemektir. Bu uygulama ekranı içinde, responsive ekranlarda, nasıl göründüğü test edilebiliyor. Evet, herkes yazmaya başlarken, tipografi prototipini Typecast.com’un bir kullanıcıya kadar ücretsiz sunduğu, ileri seviye web uygulamasıyla yapabilir.

Typecast.com, kullanmak istediğiniz font’u, Google Fonts, Typekit, Fonts, MyFonts, Webtype, FontDeck ve tabii kullandığınız sistem üzerinden rahatlıkla çekebilmenizi sağlıyor.

00

Typecast.com size hali hazırda, profesyonel tasarımcılar tarafından oluşturulmuş yazı ve birçok web uygulama şablonları sunuyor. Denemenizde fayda var diyerek, sizi Typecast ile başbaşa bırakıyorum.

01Yazar Özgür Korkmaz – Şablon Tasarım Aral Balkan

Tipografide, yazı büyüklüğü, satır arası, karakter boşlukları ve stili kurallarına uygun şekil de, okunabilir ve estetikliği sağlayarak yazacağınız yazıya anlam yükleyebilirsiniz. Bu kuralları esnetebilir ve istediğiniz şekilde editleyebilirsiniz. h1, h2, h3, p ve dahası CSS tag’leriyle rahatlıkla ve hızlı güncellemeler yapabilirsiniz.

03

Development ekiplerini hızlandıran ve sevindirecek olan şey, tasarımcılardan gelen style guide’lerın resposive açık CSS kodları ve hazırladığımız şablonun indirilebilir HTML/CSS dökümanlarıdır.

05

Bu uygulamada hazırladığımız tüm tipografi prototiplerini, koleksiyon sayfasında bir proje olarak saklayabiliyor ve güncellediğimiz bir çok stili geri alabiliyoruz.

Typecast.com sonsuz canvas sunar ve web üzerinde online çalışır.

Sizinle, eskiden matbaacıların bir yazı dizisini handmade, nasıl sanata dönüştürdüğünü paylaşmak istiyorum. Bir kitap yapma sanatı…

“Dijital tipografi dönemiyle, bu iş programlama ile matematiksel değerler verilerek yapılmaya başlandı.”

Biz de, kullanıcıya uygun okunabilirliği sağlamak için SHERPA Blog’da, define&design aşamalarını tamamladık. Geliştirmeye devam ediyoruz…

Makalenin derlenmesinde typecast.com’dan ve Türkçe Tipografi Toplulugu’nun sözlüğünden yararlanılmıştır.

 

1372242240504016021214

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları girisimciler-icin-ted

Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Tasarımla gelen değişim: Yıkıcı tasarım metodolojisi

Tasarımla gelen değişim: Yıkıcı tasarım metodolojisi

Gizle