Herkes “Tipografi Prototipi” oluşturabilir

Herkes “Tipografi Prototipi” oluşturabilir

Evet, henüz yazmaya başlarken tipografi prototipi oluşturabilir, okunabilirliği test edebilir, estetik ve güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

Doğrusu, yazdığımız ve okuduğumuz sürece herkesin, okunabilirlik hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Okunabilirlik, sadece font isimlerini bilerek veya tanıyarak değil, sırasıyla prototipini oluşturarak, paylaşarak ve kullanıcı testleriyle değerli hale gelen bir süreçtir. Bunların yanı sıra; kullanıcının göz zevkini tartmalı, estetik ve güzel görünmesini sağlayacak stiller de yaratmalısınız.

Nasıl mı?

Uzun süredir, Typecast.com ile kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüz tasarımlarına başlamadan önce her zaman tipografi prototipi oluşturup, oluşturduğum tipografi prototipinin style guide’ını önceden responsive şekilde görebiliyorum. Tabii en önemlisi; her ekran için okunabilirliği deneyimlemektir. Bu uygulama ekranı içinde, responsive ekranlarda, nasıl göründüğü test edilebiliyor. Evet, herkes yazmaya başlarken, tipografi prototipini Typecast.com’un bir kullanıcıya kadar ücretsiz sunduğu, ileri seviye web uygulamasıyla yapabilir.

Typecast.com, kullanmak istediğiniz font’u, Google Fonts, Typekit, Fonts, MyFonts, Webtype, FontDeck ve tabii kullandığınız sistem üzerinden rahatlıkla çekebilmenizi sağlıyor.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 745 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 48 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Sistem odaklı düşünmenin 11 prensibi Systems-Thinking-principles

Sistem odaklı düşünmenin 11 prensibi

Gizle