İçgörü: Kullanıcı deneyimi tasarımının özü

İçgörü: Kullanıcı deneyimi tasarımının özü

Diyelim ki online stil danışmanlığı ve kıyafet kiralama hizmeti sunan bir A şirketi var. A’nın ilk müşterileri arasında ise önemli bir iş görüşmesine hazırlanan sarışın bir kadın var. A şirketi, müşterinin sarışın olmasına dayanarak klasik gri renk bir elbise öneriyor. Fakat bu öneri müşterisini memnun etmiyor. Anlıyoruz ki A şirketi ödevine yeterince çalışmamış. Çünkü eğer çalışmış olsaydı, müşterisinin yaratıcı yönünü öne çıkaran bir kıyafet giymek istediğini anlayabilirdi. Ayrıca düşük ihtimal de olsa, müşterinin o gece saçlarından sıkılıp pembeye boyatmasının seçilen elbiseyi uygun olmayan bir öneriye dönüştüreceğini öngörebilirdi.

Elbise seçimi, saç rengi gibi bir olgu veya gerçek yerine müşteriye ilişkin içgörülere dayanılarak yapılmış olsaydı; risklere daha kapalı, ihtiyacı doğru karşılayan ve müşterinin hem duygularına hem de isteklerine hitap eden bir elbise önerilebilirdi. İşte, tasarım ve pazarlama süreçlerinde de yalnızca olgulara ve gözlemlere değil, daha fazla soru sorarak kullanıcılardan alınan cevaplardan çıkarılan içgörülere dayalı hareket etmek, doğru çözümler tasarlamak açısından önemlidir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.
  • ahuseynovteymur@gmail.com
    ahuseynovteymur@gmail.com

    Tamamen sosyal psikoloji 😀

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
İçgörü: Kullanıcı deneyimi tasarımının özü

İçgörü: Kullanıcı deneyimi tasarımının özü

Gizle