Arayüzde tipografi

Arayüzde tipografi

Tipografinin şekline ait bir sesi ve anlamı vardır ve web arayüzünde kullanıcıyı iyi hissettiren şeylerden biri de tipografinin şekli, sesi ve o sesin algısıdır. Web arayüz tasarımlarında kendini tekrar eden ve çizgisiyle birbirine benzeyen bir çok tipografi örnekleriyle karşılaşıyoruz. Bu günümüzün dijital problemi. “Bu problemin önemsenmediği anlamına mı geliyor?” Bu sorunun cevabını bilemediğim için, uzunca bir zaman araştırmalara devam ettim. Arayüz tasarımlarında kullanabileceğimiz tipografi stil örneklerini koleksiyonlarım arasına ekleyerek, ilham veren arayüz tasarımları yazı dizisinde de sizlerle paylaşmak istedim. Şöyle buyrun…

Arayüzün dili tipografi

01-a

Ben Schade

Arayüz tasarımlarında kullandığı pastel renkleri, birbirinden farklı görünen tipografi kullanım stilleri ve kendine özgü minimal çizgisinden ilham alabileceğimiz tasarımcılardan biri Ben Schade.


 

Şu anda İlham Veren Arayüz Tasarımları serisinin 9. içeriğini okuyorsun.

Serideki diğer 13 içeriğe göz atmayı unutma!

7. Espas, ışık ve düzen
8. Metin öne, görsel arkaya
9. Arayüzde tipografi
10. Yardımcı oyuncular: Görseller, şekiller ve stiller
11. Renkler her dili konuşur

02

Raaz Das

Kullandığı renk ve yazı tiplerinde gayet seçici olan Raaz Das, zamanın ötesinde modern arayüz tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Tasarımlarında ana başlıklar büyük boyutlara ve baskın zıt renklere sahip. Alt başlıklarda ise açıklama metinlerinde kullandığı renkleri tercih ediyor.


03-a

Stephen Scaff

Çalışmalarında fotoğraflara daha fazla alan ayırırken, bunun yanı sıra yazı tiplerini birbirine zıt olacak şekilde kullanıyor. Tırnaklı (Serif) ve tırnaksız (Sans-serif) yazı tiplerini eş zamanlı kullanarak minimal ve okunabilir arayüz tasarımlarına imza atıyor.


04

Vedad Siljak

Arayüz tasarımlarında Stephen Scaff gibi fotoğraf kullanımına ağırlık veren Vedad Siljak, yine birbirine zıt yazı tiplerini kullanarak özgün tasarım çizgisini koruyor. Bol bol tırnaklı yazı tipi kullandığını, diğer işlerine göz attığınızda da göreceksiniz.


05

Rusland Siiz

Arayüz tasarımında dengeyi serif yazı tipleriyle, sadece çok büyük ve çok küçük boyutlar kullanarak, hem okunabilirliği sağlıyor, hem de minimalizme vurgu yapıyor. 


06

Mario Sestak

Bu tasarımında sulu boya efekti kullanarak, başlık stilini fotoğraf ile maskelemeyi tercih etmiş. Hemen altındaki sanatsal fotoğraflar ve yazı tipinin et kalınlığı ile kıvrımlarıyla estetik bir görüntü almış. Diğer çalışmalarında kullandığı renkler ve yazı tiplerini de detaylıca incelemenizi tavsiye ederim.


İlham alabileceğiniz diğer bazı tipografi örnekleri:

07

Simon Goetz


08

Marvin Schwaibold


09

Mariana Matijaca


10

Bart Ebbekink


11

Gustavo Blestraci


Adobe Creative Cloud aboneliklerinde öğrencilere ve öğretmenlere özel %60 indirim fırsatlarını kaçırmayın.

Serinin tamamına buradan ulaşabilirsin.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları girisimciler-icin-ted

Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Bilgi mimarisinin en önemli pratiği: Kart sıralama yöntemi

Bilgi mimarisinin en önemli pratiği: Kart sıralama yöntemi

Gizle