Makaleler

“Kamusal kullanıcı deneyimi” ya da vatandaşı odağına alan dijital hizmetler nasıl tasarlanır?

Kullanıcı deneyimine yatırım yapmak pek çok özel sektör kuruluşu tarafından faydası gözlemlenen bir konu olsa da, kamu sektöründe durum bu açıdan pek parlak değil. Fakat son yıllarda, bu konuda daha bilinçli bir yaklaşım sergileyen hükümetlerin çalışmalarını görmek geleceğe dair umut verici.

Eda Utku Küngör 15 Kasım 2017

Dünyadaki pek çok özel sektör kuruluşu, daha iyi bir kullanıcı deneyimi (UX) sunmanın faydalarını görmeye başladı. Ancak kamu sektöründe durum bu açıdan pek parlak değil. Odağında vatandaşların bulunduğu dijital hizmetleri iyileştirme konusu kamu kuruluşlarının gündemine pek giremiyor. Dahası, kamu sektöründe inovasyona ve teknolojiye yatırım yapmak ya da sunulan hizmetlere ilişkin kullanıcı deneyimini iyileştirmek gibi konular, gereksiz harcamalar olarak görülebiliyor. Fakat son yıllarda, bu konuda daha bilinçli bir yaklaşım sergileyen hükümetlerin çalışmalarını görmek geleceğe dair umut verici.

Devlet daireleri tarafından sunulan ve hepimizin günlük yaşamını etkileyen hizmetlerin — doğal olarak — vatandaşların ihtiyaçlarına en iyi şekilde yanıt vermesi bekleniyor. Bu doğrultuda; düzgün çalışan, son teknolojiyle uyumlu ve doğru bilgiye kolayca erişim sağlayan dijital hizmetler almayı talep etmek de en temel vatandaşlık haklarından biri olarak düşünülebilir. Peki, web siteleri, mobil siteler, mobil uygulamalar aracılığıyla üst düzey kamusal fayda sunacak dijital hizmetler nasıl tasarlanabilir? “Kamusal kullanıcı deneyimi” tasarlamak isteyen yönetimleri neler bekliyor?

Victoria Hükümeti’nin tavsiyesi: Yüksek kalitede kullanıcı deneyimi

Avustralya’nın Victoria eyaleti yönetimi, 2015’te kullanıcı deneyimini iyileştirmek için Digital Transformation Agency’yi (Dijital Dönüşüm Ajansı, DTA) kurmuş. DTA’nın misyonu ise şöyle belirlenmiş:

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • Ruhsal sendrom

    Hocam detaylı bir anlatım olmuş eline sağlık

İlgini çekebilir