Makaleler

Kapsayıcı tasarım ile fark yarat

ROI’ni yükseltirken dijital bölünmeye deva olabilirsin. Tuğba Erdem bizi, tasarım disiplininde bunu başarmamızı sağlayan seçkin bir metodolojiyle tanıştırıyor: "Kapsayıcı tasarım".

Tuğba Erdem 16 Ekim 2020

Eğitim kurumlarımızın farklı düşünen insanları kabul etmediğini düşünüyorsanız, Fortune 500 şirketlerimiz de kesinlikle kabul etmiyor ve biz gerçekten farklı düşünmemiz gereken bir zamandayız.

Joanna Peña-Brickley, Amazon

Dijital bölünme, internet ile çeşitli BİT’ne (bilişim ve iletişim teknolojileri) erişimi olan ve olmayanlar arasındaki eşitsizliği ifade eder. Akademisyenlerden gönüllülere kadar bu konuyu kendilerine dert edinen geniş bir kesim dijital uçurumun önündeki engelleri ve bu engelleri aşmanın yollarını tartışırken, COVID-19 hayatımızın merkezine yerleşti ve “dijitali” günlük rutinlerimizin sürdürülebilirliği için bir gereklilik haline getirdi. Bu yılın Mayıs ayının başlarında Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından alınan kararla “dijital toplum” artık “dijital yeni toplum” olarak tanımlanıyor. Bu tanım tamda salgından bu yana işimizi, eğitimimizi veya sosyal hayatımızı sürdürmek ve eğlenmek için dijital hizmetlere daha fazla bağımlı hale geldiğimize, genel olarak interneti kullanma ve ondan yararlanma yöntemlerimizi değiştirmek zorunda kaldığımıza dikkat çekiyor.

Pandemi ile beraber geniş bant erişiminin “evrensel bir ihtiyaç”, mevcutta var olan dijital uçurumu kapatmanın ise – dışarıda kalanları “dijital yeni topluma” aktarmanın – hayati bir konu olduğuna yeniden dikkatimizi çevirdik. Dahası yaşadığımız bu durum, toplumsal yeniden yapılanmaya, işletmelerin bu anlamda dijital kaslarını güçlendirmeye ve sivil toplum kuruluşlarıyla veya devlet kurumlarıyla işbirliği yapmaya teşvik etmeye başladı. Sosyal faydayı önceleyen bu yaklaşım sadece filantropist bir duruşu değil, müşteri envanterini hızla genişletmek adına bir edinim stratejisi arayanlar için de önemli bir fırsat sağlıyor.

Tasarım disiplininde bunu başarmak için seçkin bir metodoloji var; “kapsayıcı tasarım”.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et