Makaleler

Başarılı bir kesişim: Duygusal zeka, oyunlaştırma ve online öğrenme

Gamfed Türkiye gönüllülerinden Beray Çinçin, online eğitim süreçlerinin tasarımında oyunlaştırma ve duygusal zekanın katkısı hakkında yazdı.

Gamfed Türkiye 17 Eylül 2021

Beynimiz sadece bilgi tabanlı bir işleme mekanizması değil, duyusal ve bilişsel işlevlerin ayrılmaz bir şekilde perçinlendiği karmaşık bir sistemdir. Bir diğer deyişle, duygusal olarak güvende hissedilen bir online öğrenme ortamı kendine olan güveni ve motivasyonu da artırdığından, risk almayı teşvik ettiğinden ve yaratıcı ifadeyi geliştirdiğinden, eğitimlerde duygulara hitap etmek artı bir değer yaratabilir.

Çevrimiçi eğitimler boyunca duygusal zekaya hitap etmenin en pratik yollarından biri, sürece oyunlaştırma mekaniklerini dahil etmektir. Tayvan asıllı Amerikalı oyunlaştırma uzmanı Yu-kai Chou, tüm oyun mekaniklerinin aslında insanın sekiz temel duygusunu tetiklediğini belirtmiş ve bu modele Octogen ve Analysis kelimelerinin birleşimi olan Octalysis Modeli adını vermiştir. Modele göre insanın tetiklenen sekiz duygusu anlam, başarmak, sahiplik, güçlenmek, kaçınma, sosyal etki, azlık ve belirsizlik duygularıdır. Oyunlaştırma kavramı, bu sekiz esas kuvvete dayanır.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et